Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Copernicus Festival 2022

Czy powszechny dostęp do informacji zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości? Czy faktycznie media społecznościowe selekcjonują informacje, które otrzymujemy? Czy na podstawie genu możemy przewidzieć przyszłość całego gatunku? Na te i inne pytania odpowiedzą goście Copernicus Festival 2022: „Informacja”. Od 17 do 22 maja Krakowskie Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. Wawrzyńca 15, zaprasza na tegoroczną edycję Copernicus Festival.

Fot. Materiały organizatorów

W drugiej połowie XX wieku świat gwałtownie przyspieszył. Trudno jest zatrzymać potężny napływ informacji. Wydaje się, że nasz świat funkcjonuje w oparciu właśnie o potęgę informacyjną. Ma to swoje dobre i złe strony. Dzięki komunikatom, można z jeden strony rozwijać nowe technologie, walczyć z pandemią, odkrywać tajemnice wszechświata, ale z drugiej, kontrolować społeczeństwo, z większą skutecznością prowadzić wojny, a także siać nienawiść.

Za sprawą baniek filtrujących, wiadomości nie docierają do nas już tak chaotycznym strumieniem. W 2011 roku po raz pierwszy to zjawisko opisał internetowy aktywista – Eli Pariser.

Najróżniejsze narzędzia i bazujące na nich algorytmy śledzą każdy nasz ruch. W ten sposób powstaje nasz „indywidualny ekosystem informacji”, w którym otrzymujemy tylko to, co chcemy otrzymać, co z kolei szybko sprawia, że chcemy otrzymać to, co już otrzymaliśmy. Zdaniem wielu jesteśmy przez to bardziej narażeni na populistyczną propagandę, co pustoszy demokratyczne fundamenty naszego świata. Inni z kolei twierdzą, że to tylko kolejny krok do zaspokojenia indywidualnych potrzeb konsumpcyjnych. Jedno jest pewne, informacja to jeden z najbardziej złożonych wynalazków naszej cywilizacji. Fizycy, filozofowie, językoznawcy – wszyscy wciąż spierają się co do jej natury i sposobów działania. Niektórych z nich będzie można już niedługo spotkać w Krakowie podczas Copernicus Festival.

Tegoroczni festiwalowi goście, m.in.: Artur Ekert – profesor fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, zajmujący się kwantowym przetwarzaniem informacji, Krystyna Kurczab-Redlich – dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji, profesor Ewa Bartnik – specjalistka w dziedzinie genetyki i biologii molekularnej, a także Daniel Tammet – brytyjski pisarz obdarzony niezwykłymi zdolnościami przetwarzania informacji ze względu na synestezję lingwistyczną, numeryczną oraz wizualną, będą starali się odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Jak dostęp do informacji zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości?
  • Czy algorytmy stale filtrują dostęp do przedstawianych nam informacji?
  • Jakie informacje o nas zapisane są w genach i czy mają one wpływ na nasz charakter i zachowanie?

Wszystkie wydarzenia Copernicus Festival są bezpłatne a transmisje będą udostępniane na kanale YouTube.

Więcej informacji na stronie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-05-09
Data aktualizacji: 2022-05-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź