Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wystawa smoków-bestii 3D w rozszerzonej rzeczywistości

Z okazji jubileuszu 50-lecia krakowskiej rzeźby smoka wawelskiego, fundacja Photon organizuje innowacyjną wystawę wirtualnych, animowanych stworów – smoków-bestii w przestrzeni miejskiej Krakowa pt. BESTIARIUM.

Fot. materiały prasowe

Trójwymiarowe stwory zostały zaprojektowane i zrealizowane przez polskich twórców gier młodego pokolenia.

Poszczególne bestie w rozszerzonej rzeczywistości można odkrywać tylko do dziś, 15 czerwca, w następujących czterech lokalizacjach:

  • ul. Stradomska / św. Gertrudy (pod arkadami) – Backhasten, Joanna Simon
  • ul. Dietla (przystanek Starowiślna w kierunku Hali Targowej) – Smok Krakowski, Barnaba Mikułowski
  • ul. Lubicz (przejście podziemne) – Malstrom, Maciej Żak
  • ul. Pawia (wyjście z Galerii Krakowskiej) – Smok Krętorogi, Patryk Ornoch

Aby odkryć ożywione smoki, wystarczy telefon z kamerą. Należy znaleźć obraz znajdujący się na jednym z plakatów umieszczonych na citylightach i zeskanować kod QR.

− Wirtualne BESTIARIUM Krakowa to kolejny dowód na to, że dziedzictwo kulturowe może być z powodzeniem wykorzystywane przez nowe media, digital art, że może być ciekawym tworzywem dla wirtualnych rzeźb. Wirtualne bestie pozwalają nam też nieskończenie interpretować smoczy temat, bez niepotrzebnego nadużywania przestrzeni publicznej, co jest ciekawym potencjałem do rozwoju. Można sobie wyobrazić smoki w poszerzonej rzeczywistości, poprzez wykorzystanie talentów twórców gamingu, animacji – tworzących w Krakowie silnie reprezentowane środowisko, a jednocześnie ten zbiór nieustannie wypełniać, udoskonalać. Cieszy mnie kreatywność twórców i jeszcze jedna, niekonwencjonalna odsłona smoczego jubileuszu − rekomenduje cykl Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa i został zrealizowany przez fundację Photon – organizatora Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab.

Więcej informacji na stronie fundacjaphoton.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-07
Data aktualizacji: 2022-06-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź