Za nami Wianki – Święto Muzyki 2022
Tegoroczna odsłona Wianków – Święta Muzyki obfitowała w najbardziej różnorodne i inspirujące wydarzenia. Prócz zapowiadanych wcześniej koncertów na Rynku Głównym, Powiślu i kopcu Kraka czekały nas występy na ulicach miasta, dyskusje z przedstawicielami branży muzycznej oraz Wianki na Wesołej – interdyscyplinarny piknik dla całej rodziny.
25 czerwca nie tylko wielkie sceny, ale także przestrzeń miejska – m.in. skwer Kółeczko, Cricoteka czy Altana na Plantach – zostały wypełnione muzyką. Tego dnia mieliśmy szansę wysłuchać zespołów Di Libe brent wi a nase Szmate oraz Kirszenbaum, czyli kolejno: kapeli podwórkowej grającej piosenki o nieheteronormatywnej miłości i aktualnej polityce, a także przedstawicieli słowiańskiego post-folku. Swoją twórczością podzielił się również Gordiy Starukh – ukraiński artysta folkowy specjalizujący się w lirach korbowych, który własnoręcznie buduje instrumenty. Do tego w programie występy wiolonczelistki – Marty Kotaszewskiej i uczniów Akademii Muzycznej w Krakowie z perkusyjnym repertuarem prezentującym muzykę latynoską. Dopełnieniem koncertowych wrażeń była scena w Klubie Spotkań Poczta Główna, na której zagrali Skungal, Kondrat, Beniovska oraz Ira Mos.
Panel odnoszący się do sytuacji w Ukrainie zorganizowano w pałacu Potockich. Dodatkowo przeprowadzono dyskusję, w której młode artystki dowiedziały się, jak pokonywać przeciwności w branży muzycznej. Główną bohaterką tego wydarzenia była Margaret. Z kolei w panelu poświęconym poszukiwaniu tożsamości rozmawiano o muzyce jako nośniku historii oraz buncie w piosenkach ludowych. Wśród gości pojawili się m.in: Maciej Szajkowski (Kapela ze Wsi Warszawa), Paweł Klimczak (Naphta) i Ewa Grochowska (Z lasu).
Natura, tradycja, dobra zabawa – to znamiona muzyczno-ekologicznego pikniku na Wesołej. W programie znalazły się warsztaty, które uczyły jak dbać o planetę i szanować zieleń, a także pobudzające wyobraźnię… kosmiczne podróże. Nie zabrakło koncertów, opowieści o tradycjach świętojańskich i – jakżeby inaczej – wianków!
Wszystkie wydarzenia w ramach Wianków były bezpłatne. Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę: wianki.krakow.pl.