Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Europejska dyskusja o przyszłości i ważnych społecznie tematach

W dniach 9-12 czerwca w Brukseli odbyła się pierwsza edycja festiwalu Nowy Europejski Bauhaus. Wydarzenie składało się z forum, targów i części prezentującej różne odmiany sztuki, a także z ponad dwustu inicjatyw zrealizowanych w Brukseli, w całej Europie oraz w Internecie. Zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin, krajów i środowisk, którzy w dyskusjach poruszyli społecznie ważne tematy, odnosząc się między innymi do ekologii, zrównoważonego rozwoju, społecznego włączenia czy roli sztuki.

Fot. materiały prasowe

Festiwal Nowy Europejski Bauhaus (New European Bauhaus) łączy Europejski Zielony Ład z codziennym życiem. To twórczy i interdyscyplinarny ruch, który stanowi pomost między światem nauki i techniki, sztuki i kultury, a także odnosi się do wykorzystania ekologicznych i cyfrowych wyzwań do zmiany życia na lepsze. Nowy Europejski Bauhaus łączy obywateli poszczególnych państw, ekspertów, firmy i instytucje. Festiwal realizuje idee ruchu Bauhaus i stawia sobie za cel zrewolucjonizowanie relacji między różnymi dyscyplinami i dostosowanie ich do wyzwań XXI wieku – zgodnie z założeniem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen jest „nowym projektem kulturalnym dla Europy".

Festiwal został zrealizowany w trzech formach: forum, targi i część prezentująca różne gatunki sztuki. W forum wzięli udział m.in. światowej sławy architekci (Shigeru Ban, Rem Koolhaas i Stefano Boeri), przedstawiciele świata sztuki (Gerfried Stocker - Ars Electronica), a także politycy: Ursula von der Leyen - przewodnicząca Komisji Europejskiej, komisarze Johannes Hahn, Mariya Gabriel, Elisa Ferreira i Kadri Simson oraz Elke van den Brandt - belgijska minister ds. mobilności). W jednej z dyskusji panelowych uczestniczył Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, a zarazem członek Rady Programowej Kongresu Open Eyes Economy Summit.

− Cieszę się z zaproszenia Krakowa do ważnej debaty o roli kultury w transformacji naszych społeczności, w kierunkach wytyczonych wokół haseł Nowego Bauhausu. Kraków może być inspiracją dla przyszłego rozwoju innych miast Unii Europejskiej w kierunku zrównoważonego, współdzielonego ekosystemu kultury, idei społecznych, przestrzeni współtworzenia, w której swoje siły zjednoczą przedstawiciele świata kultury, pisarze, ruchy społeczne, architekci, studenci oraz projektanci. W naszym mieście powstało wiele ciekawych przestrzeni wyrażających w pełni nowe spojrzenie Komisji Europejskiej, a także od lat działają think tanki, konferencje i środowiska, promujące idee zrównoważonego rozwoju, m.in. kongres i festiwal Open Eyes Economy Summit. A przyszłość innych - choćby dzielnicy Wesoła, obiektów fortecznych czy nowych centrów kultury budowanych w kierunku współdzielenia zależy od jakości współpracy, wyobraźni i multidyscyplinarnej transformacji realizowanej z troską o estetykę, zdrowie i bezpieczeństwo istotnych przestrzeni życiowych. To ważne kierunki do kolektywnego zmieniania miasta. Chcemy, aby Kraków brał udział w europejskiej debacie, inspirował, ale też słuchał i uczył się od innych – mówi Robert Piaskowski.

Pełnomocnik prezydenta Krakowa podczas panelu przybliżał zieloną transformację stolicy Małopolski, a także opowiadał o roli  aktywizmu i społeczeństwa obywatelskiego, odpowiedzi świata kultury na pandemię i wojnę w Ukrainie, dzielnicy Wesoła, Planecie Lem oraz o inwestycjach w infrastrukturę społeczną. W trakcie spotkania wiele uwagi poświęcono sytuacji w Ukrainie, pomocy ruchów społecznych i samorządów dla społeczności z kraju ogarniętego wojną. Była to okazja do przybliżenia działań i zaangażowania Krakowa w tym okresie. Poza przedstawicielem Krakowa w rozmowach uczestniczyli także m.in. Sheela Patel, założycielka  Society for the Promotion of Area Resource Centres (SPARC) z Indii, Sandrine Dixson, prezydentka Klubu Rzymskiego, Neil Khor z ONZ i Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna, działaczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i Fridays For Future.

Drugą odsłoną wydarzenia były targi pokazujące różnorodność i bogactwo działań prowadzonych pod egidą Nowego Europejskiego Bauhausu. Wśród prezentowanych projektów znalazły się m.in. lokalne laboratoria obywatelskie prowadzące pionierskie badania finansowane z unijnych programów (np. Horyzont Europa), czy prototypy, które mają sprawić, że w przyszłości nasze życie stanie się łatwiejsze i bardziej zrównoważone (od e-rowerów po elektryczne tuk-tuki).

W części poświęconej sztuce zostały zaprezentowane instalacje, przedstawienia teatralne i muzyczne oraz występy taneczne; m.in. popularnego ukraińskiego zespołu Patsyki Z Franeka oraz Дeva (laureat nagrody Music Moves Europe Awards z 2022 r.).

W ramach festiwalu Nowy Europejski Bauhaus odbyło się także ponad 200 wydarzeń towarzyszących realizowanych w Brukseli i w ponad dwudziestu państwach członkowskich Unii Europejskiej, obejmujących różnorodne działania − od koncertów, przez konferencje, po lokalne festiwale. 

Więcej informacji na stronie festiwalu Nowy Europejski Bauhaus. Partnerem wydarzenia jest Kongres Open Eyes Economy Summit. Przypomnijmy, że trwa rejestracja na tegoroczną edycję organizowaną pod hasłem „W poszukiwaniu wiarygodności”. Kongres odbędzie się w dniach 22-23 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków – dodatkowe informacje tutaj.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-13
Data aktualizacji: 2022-06-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź