Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„To, co widzę, nie jest tym, co widzę”

Bunkier Sztuki zaprasza na wystawę malarstwa Michała Stonawskiego pt. „To, co widzę, nie jest tym, co widzę”. Ekspozycję będzie można oglądać od 23 lipca do 2 października w pałacu Potockich przy Rynku Głównym. Wernisaż już dziś, 22 lipca o godz. 18.00.

Michał Stonawski: G I, olej na płótnie, 2011
Fot. Michał Stonawski: G I, olej na płótnie, 2011 / materiały prasowe

Wystawa „To, co widzę, nie jest tym, co widzę”  jest pierwszą tak obszerną prezentacją twórczości krakowskiego artysty Michała Stonawskiego. Obejmuje ona dzieła powstałe na przestrzeni ostatnich 15 lat. Najstarsze pochodzą z okresu studiów na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. To właśnie tam, w pracowni prof. Leszka Misiaka, Stonawski ukształtował swój indywidualny język artystyczny. Pokryte warstwami farby, wysłużone meble i podłoga stały się głównym motywem jego obrazów. W efekcie podniósł je do rangi dzieł sztuki, inicjując kontynuowaną do dziś strategię konfrontowania widza z surową estetyką codzienności.

Twórczość Michała Stonawskiego jest poszukiwaniem piękna w procesie rozpadu. Artysta przedstawia użytkowe, masowo produkowane przedmioty z najwyższą dokładnością, celowo eksponując ślady upływu czasu, korozji i zniszczenia. Konstruuje trójwymiarowe obiekty malarskie, których ścianami są spięte ze sobą obrazy olejne. W ten sposób powstały m.in. kartonowe pudła, szafki, skrzynki, a nawet kontener na śmieci.

Artysta prowadzi z odbiorcą grę opartą na iluzji, zaskoczeniu, ale też sentymencie i wspomnieniach. Podejmuje temat pamięci przedmiotu – szczególnie obecny w malarskich „portretach” książek, których stan zachowania jest świadectwem wieloletniej relacji z właścicielem-czytelnikiem.

Dzieła Michała Stonawskiego dowodzą, że piękno można odnaleźć w miejscach, w których nikt go nie oczekuje. Wyeksponowane w średniowiecznych piwnicach pałacu Potockich oddziałują inaczej niż w sterylnych przestrzeniach typu white cube. W zawiłych architektonicznie, pełnych zakamarków podziemiach często stają się „niewidoczne” dla widza i tylko refleksja nad zasadnością ich obecności uświadamia nam, że to, co widzimy, nie jest elementem wyposażenia, ale malarskim obiektem. Ta sztuka prowokuje pytania o rolę artysty, znaczenie jego decyzji, cel, funkcję… oraz finalnie – o granice sztuki.

Michał Stonawski (ur. 1984) – uprawia malarstwo, rysunek, tworzy obiekty i instalacje. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2010 r. – dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz Medal Rektora; 2015 r. – doktorat, tamże). Nauczyciel rysunku i malarstwa w krakowskim Liceum Plastycznym. Tworzy trójwymiarowe obiekty złożone z obrazów olejnych na płótnie. Jego realistyczne dzieła stanowią studium struktury skorodowanych materiałów, takich jak blacha czy drewno. Artysta eksponuje oznaki procesu niszczenia, którym podlegają przedmioty codziennego użytku.

Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Bunkra Sztuki, MOCAK-u oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-06-27
Data aktualizacji: 2022-07-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź