Lipiec w pałacu Potockich
Najlepszy sposób na nudę to wakacje w pałacu Potockich! Drzwi do literackiego świata otwarte są zarówno dla najmłodszych odkrywców, jak i doświadczonych poszukiwaczy nowych znaczeń lubiących zabawy słowem. Lipiec bogaty będzie w Literackie Chwile, czyli warsztaty dla dzieci odbywające się w cztery niedziele. Z myślą o naszych gościach część warsztatów będzie prowadzona w języku ukraińskim. Dodatkowo odbędą się spotkania z cykli Rynek Komiksowy oraz Fantastyka i Futurologia.
Lipcowe Literackie Chwile
Ostatnie Literackie Chwile odbędą się 31 lipca. O 10.30 rozpoczną się warsztaty „Smutki samotności, czyli chwila z wybrakowaną matematyką w pałacu Potockich”. Mały, smutny staruszek z „Opowiastki o staruszku i psie” żył w świecie wybrakowanej matematyki, gdzie dzielenie nie istniało i każdy dbał tylko o siebie. Na szczęście w samą porę pojawił się w książce pies, który sprawił, że wszystko dobrze się skończyło.
O godz. 13.00 tego samego dnia nadciągnie „Najczulszy kocyk, czyli przytulna chwila w pałacu Potockich” (warsztaty rodzinne tłumaczone na język ukraiński). Podczas spotkania wsłuchamy się w opowieści kocyków, fragmentami tkanin wyczarujemy marzenia, odtworzymy wspomnienia i opowiemy fascynujące historie. Wszystkie warsztaty z cyklu Literackie Chwile poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski (Inspiro).
Lipcowe spacery
30 lipca o 11.00 wyruszymy na spacer, który przedstawi literacką odsłonę twórczości Witkacego, szalonego artysty o stu twarzach. Kraków, obok Zakopanego i Warszawy, był bez wątpienia najważniejszym miastem w jego życiu. Studiował tu w Akademii Sztuk Pięknych. W Teatrze Miejskim wystawiane były jego sztuki, m.in. „Tumor Mózgowicz”. Romansował z aktorką Ireną Solską i żoną Tadeusza Boya-Żeleńskiego – Zofią. Blisko przyjaźnił się z Bronisławem Malinowskim, a także pochodzącymi z rodu Kossaków: Marią Pawlikowską-Jasnorzewską i Magdaleną Samozwaniec.
Program:
- 12.00–13.00
Wykład: Internet rzeczy i ciał. Rozwój technosfery
Prelegent: Mateusz Łukasiak (Polskie Stowarzyszenie Transhumanistyczne)
Z każdym rokiem cybernetyczne środowisko coraz ściślej otacza człowieka w jego codziennym życiu zarówno w pracy, jak i w domu. Po etapie niezliczonych urządzeń połączonych ze sobą w chmurze nadejdzie czas na cybernetyczne augmentacje ciała wymieniające informacje z cyfrowym środowiskiem. Jak daleko możemy dojść w pogoni za wygodą i zwiększeniem naszych możliwości oraz jaką cenę przyjdzie nam za to zapłacić?
- 13.30–14.30
Wykład: Dystopie technologiczne jako zwiastun przyszłości
Prelegent: dr Krzysztof M. Maj (Polska Fundacja Fantastyki Naukowej)
Wizje przyszłości w fantastyce naukowej obfitują w obraz totalitarnych społeczeństw, których spójność utrzymuje zaawansowana technologia. Od „Roku 1984” George’a Orwella, poprzez „Powrót z gwiazd” Stanisława Lema, aż po „Paradyzję” Janusza A. Zajdla otrzymujemy niepokojące obrazy zniewolenia człowieka przez system służący innym ludziom lub tylko samemu sobie. W prelekcji ukazany zostanie przekrój światotwórstwa związanego z fikcyjnymi dystopiami obecnymi w science fiction.
- 15.00–16.30
Debata: Człowiek we władzy algorytmów. Stan bieżący i zagrożenia
Prelegenci: Mateusz Łukasiak, dr Krzysztof M. Maj
Wszechobecny monitoring, punkty preferencyjne jako wyznacznik przydatności społecznej oraz samouczące się oprogramowanie filtrujące treści w Internecie. Czy najmroczniejsze przewidywania pisarzy science fiction właśnie realizują się na naszych oczach? Podczas dyskusji rozmówcy zastanowią się, jakie są – jeśli w ogóle są – granice technologicznego nadzoru.
Wszystkie szczegóły lipcowych wydarzeń znajdują się Wszystkie szczegóły lipcowych wydarzeń znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej pałacu Potockich. Na część wydarzeń obowiązują zapisy lub wejściówki. Informacje na temat zapisów znajdują się na stronie: palacpotockich.krakow.pl.