Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jakie inwestycje za pieniądze Unii?

Do połowy października można oglądać na Małym Rynku wystawę „Kraków – wykorzystane szanse 2002-2010”. Prezentację zdjęć przedstawiających najważniejsze zadania zrealizowane w naszym mieście ze środków UE zainaugurował w piątek, 1 października, Zastępca Prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel.

„Kraków – wykorzystane szanse 2002-2010” to nazwa wystawy prezentującej wybrane inwestycje, które zostały zrealizowane w Krakowie z pomocą funduszy unijnych. „Krakowianie mogą tam obejrzeć zdjęcia przedstawiające między innymi przedsięwzięcia w dziedzinie gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, nowe linie tramwajowe, drogi i muzea. Te zadania mają na celu przede wszystkim poprawę jakości życia mieszkańców naszego miasta, a środki unijne pomagają w kompleksowym realizowaniu projektów służących rozwojowi miasta” – zaznacza Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Wystawę inwestycji unijnych zainaugurował w piątek, 1 października Zastępca Prezydenta Tadeusz Trzmiel. „Tytuł prezentacji nie jest przypadkowy. To w 2002 roku ruszyły przetargi na roboty pod realizację pierwszych inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych. Dzięki olbrzymiej kwocie, jaką udało nam się od tamtego czasu pozyskać z Unii Europejskiej, śmiało można nazwać te lata okresem wykorzystanych szans” – mówił Tadeusz Trzmiel. Przypomniał, że od 2002 roku działania władz Krakowa skupiły się na likwidowaniu zapóźnień cywilizacyjnych w dziedzinie infrastruktury komunalnej. „W 2010 roku 100 procent ścieków jest oczyszczanych zgodnie z rygorystycznymi standardami europejskimi, niemal w całości zlikwidowano tzw. białe plamy, czyli tereny bez wodociągu i kanalizacji, Kraków ma nowoczesny system gospodarki odpadami i ciepłowniczy, a mieszkańcy mogą korzystać z europejskich rozwiązaniach w zakresie transportu i komunikacji” – wymieniał Zastępca Prezydenta Miasta.

Przypomnijmy, że Kraków jest jednym z liderów w dziedzinie pozyskiwania środków unijnych. Według wyliczeń Biura Funduszy Europejskich, wartość wszystkich projektów realizowanych przez wydziały, jednostki i spółki miejskie przy udziale pomocy z UE wynosi prawie 3.6 mld złotych. Bezzwrotne wsparcie sięga połowy te kwoty – 1,8 mld złotych. Średnia kwota dofinansowania na jednego mieszkańca Krakowa wynosi 2478 złotych. (M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ - Redakcja MPI
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Data publikacji: 2010-10-04
Data aktualizacji: 2010-10-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź