Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W Nowej Hucie powstaje teatralna przestrzeń dla młodych

Teatralna przestrzeń dla młodych z bogatą ofertą spektakli, warsztatów, a także licznych inicjatyw społecznych przeznaczonych dla różnych grup odbiorców – taki będzie Teatralny Instytut Młodych przy Teatrze Ludowym, który rozpocznie działalność wiosną 2023 roku.

Fot. Jacek Chamot

Wiosną przyszłego roku, po rewitalizacji budynku Sceny Stolarnia, ruszy nowa przestrzeń Teatru Ludowego. Będzie to TiM – nazwa jest skrótem od słów: Teatralny Instytut Młodych, a także nawiązuje do angielskiego team – zespół, bo Teatr Ludowy działa jako zespół i ten sposób funkcjonowania zostanie przeniesiony do nowych przestrzeni.

Dzięki temu miejscu dotychczasowe przedsięwzięcia Teatru Ludowego skierowane do młodych przybiorą instytucjonalną formę w nowej przestrzeni na kulturalnej mapie Krakowa. Przez lata realizowano tam dla najmłodszej widowni szereg inicjatyw, takich jak spektakle dziecięce i familijne, a także warsztaty teatralne i edukacyjne. Ponadto jako pierwszy teatr w Polsce tworzy program teatralny dla grupy odbiorców w wieku 12-18 lat, która często nie jest uwzględniana w programowaniu oferty kulturalnej.

 − Nastolatkowie, to grupa społeczna, która jest szczególnie narażona na utratę poczucia bezpieczeństwa, wyobcowania, lęku, samotności. Doświadczenie pandemii i wszechobecne poczucie zagrożenia związanego z trwającą wojną wpływa destabilizująco na psychikę młodych ludzi, zakłóca niezwykle istotne na tym etapie życia relacje rówieśnicze. Teatralny Instytut Młodych stworzy nowoczesną, ale przede wszystkim otwartą, różnorodną i bezpieczną ofertę działań z zakresu pedagogiki teatru, skupiając się również na jego terapeutycznym wymiarze. Teatralny Instytut Młodych, to miejsce w którym teatr wychodzi naprzeciw wszystkim najważniejszym problemom młodych ludzi – podkreślają przedstawiciele Teatru Ludowego.

Budynek będzie przeznaczony przede wszystkim dla osób młodych, także młodych duchem. Będą się tu odbywały kameralne przedstawienia dla dzieci i młodzieży, ale też spotkania i warsztaty.

W nowoczesnej przestrzeni znajdą się sceny dramatyczne – dziecięca (160 miejsc), kameralna (160 miejsc), warsztatowa oraz scena letnia – miejsce otwartych spektakli wieczornych i kina letniego. Będą tu także działały profesjonalne studia nagrań i fotograficzne. Nie zabraknie też kawiarni i miejsca spotkań (na parterze), znajdziemy tu również otwarte foyer, które będzie stanowiło przestrzeń dla wystaw i wernisaży.

Z kolei na zewnątrz zostało dobudowane dodatkowe skrzydło z przeszkloną klatką schodową. Po zakończeniu wszystkich prac budynek będzie miał powierzchnię użytkową 2289 m2 i będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-07-25
Data aktualizacji: 2022-07-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź