Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Sierpień w pałacu Potockich

Sierpień w pałacu Potockich upłynie pod znakiem różnorodności. Jego wnętrza opanują fascynujące i czasami niepokojące wizje przyszłości oraz dyskusje o migracji i rodzinnych historiach.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Sierpniowe „Literackie chwile”

Ostatnie „Literackie chwile” w sierpniu odbędą się 28 sierpnia. O godz. 10.30 rozpoczną się warsztaty Na tropie zguby, czyli poszukiwawcza chwila w pałacu Potockich. Tym razem wyruszymy tropem zaginionych rzeczy, dzięki czemu trafimy do zapomnianych krain – królestwa kurzu pod łóżkiem, pajęczyny za szafą i schowka pod schodami. O godz. 13.00 w czasie warsztatów tłumaczonych na język ukraiński władzę nad Pałacem Potockich przejmie Królowa Kolorów. Zadaniem będzie obłaskawienie rozwścieczonej Mazaldy, którą udobruchać można jedynie sztuką. W trakcie warsztatów Wirujący kolor, czyli barwna chwila w pałacu Potockich” wspólnie stworzymy instalację z kolorowych nici, rozłożymy na barwy podstawowe kolor „szaroburobylejaki” i skonstruujemy nieprzewidywalny miotacz kolorów.

Wszystkie warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski (Inspiro).

W ruchu. Warsztaty dla młodych o migracji i rodzinnych historiach

W sierpniu zapraszamy na dwa wyjątkowe warsztaty W ruchu. Warsztaty dla młodych o migracji i rodzinnych historiach” skierowane do młodzieży. Migracja, migranci, uchodźcy – te słowa nie schodzą z nagłówków gazet i aktualności w mediach społecznościowych. Nie da się bez nich zrozumieć współczesnego świata, ale można też za ich sprawą wpaść w niejedną pułapkę (trolle nie śpią!). Jeśli należysz do grupy wiekowej między 15. a 19. rokiem życia i pragniesz dowiedzieć się więcej o tych zjawiskach, zapraszamy na dwudniowe warsztaty na temat migracji. Punktem wyjścia do dyskusji będą doświadczenia migracyjne w Twojej własnej rodzinie albo najbliższym otoczeniu.

Pierwszego dnia warsztatów (23 sierpnia) porozmawiamy o migracjach w historii Polski, historii mówionej, a także poznamy metody i techniki przeprowadzania wywiadu. Między pierwszym a drugim warsztatem (30 sierpnia) waszym zadaniem będzie przeprowadzenie rozmowy o doświadczeniu migracji z osobą z najbliższego otoczenia. W czasie drugiego warsztatu przyjrzymy się zebranym przez was historiom i wykorzystamy je do rozmowy o wyzwaniach związanych z migracją oraz jej lokalnych i globalnych wymiarach.

Warsztaty poprowadzi Inga Hajdarowicz, doświadczona trenerka, socjolożka i aktywistka, doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapraszamy osoby, które mogą wziąć udział w obu spotkaniach: 23 i 30 sierpnia.

Sierpniowe spacery

W sobotni wieczór, 27 sierpnia, o godz. 18.00, spod pałacu Potockich wyruszy spacer literacki śladem Cypriana Kamila Norwida, prawdziwego „człowieka renesansu” – poety, prozaika, dramatopisarza, eseisty, grafika, rzeźbiarza, malarza i filozofa... Norwid wykorzystywał w twórczości motywy związane z Krakowem, w tym tzw. arché Podgórza. W dramacie „Krakus książę nieznany” skupił się na legendzie związanej z powstaniem kopca Krakusa. W dziele tym pojawia się tytułowy Książę, który pieśnią wyzwala lud spod jarzma „czaru niewoli”. Spacer poprowadzi Agnieszka Konior. Na wydarzenie będą obowiązywać darmowe wejściówki.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-01
Data aktualizacji: 2022-08-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź