Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Wokół krzyża”, czyli 15. Noc Cracovia Sacra

Tradycyjnie wieczory i noce 14 i 15 sierpnia to czas, który krakowianie i goście spędzają w kościołach i klasztorach, biorąc udział w licznych koncertach i inicjatywach organizowanych przez miasto we współpracy z partnerami w ramach Nocy Cracovia Sacra. Motto tegorocznej, 15. edycji brzmi „Wokół krzyża” i nawiązuje do jubileuszowych obchodów krakowskich klasztorów.

Noc Cracovia Sacra
Fot. krakowskienoce.pl

Kraków już w średniowieczu zachwycał urodą, mnogością i wystrojem kościołów, zaskakiwał liczbą klasztorów, które były ważnymi centrami kultury, barwnymi uroczystościami, bogatą obrzędowością, był też ważnym ośrodkiem myśli religijnej. Przez całe wieki, aż po czasy współczesne, podnoszony był fenomen kultury duchowej, w tym także religijnej miasta.

− Do tego dziedzictwa nawiązuje Noc Cracovia Sacra, która organizowana jest w Krakowie od 2008 roku. To wydarzenie, które w swoim kształcie, charakterze i bogactwie programowym nie ma odpowiednika w całej Europie. Cracovia Sacra stanowi wyjątkową okazję do prezentacji i zapoznania się z unikatowym dziedzictwem sakralnym Krakowa oraz jego okolic. Prezentowany corocznie program jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Oprócz zwiedzania najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic, odkrywania kościelnych zabytków i dzieł sztuki, niedostępnych na co dzień, inicjatywa ta oferuje liczne wystawy, koncerty i spektakle o tematyce sakralnej – zaprasza Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

W przedsięwzięciu bierze udział szereg krakowskich, ale również, co warto podkreślić, podkrakowskich klasztorów i kościołów. Niemal od początku w projekt zaangażowały się siostry benedyktynki ze Staniątek, ojcowie benedyktyni z Tyńca, czy ojcowie cystersi z Mogiły.

W Cracovię Sacrę angażują się również: Muzeum UJ Collegium Maius, Pałac Biskupa Erazma Ciołka – oddział Muzeum Narodowego, Muzeum Archidiecezjalne i Nowohuckie Centrum Kultury. Dzięki tej współpracy udało się przygotować i zrealizować szereg bezcennych wystaw sakralnych, prezentujących m.in. relikwiarze i relikwie świętych - od Jacka Odrowąża do Jana Pawła II, szaty grobowe królowej Jadwigi, niezwykle cenne szaty liturgiczne pochodzące z warsztatów tkackich całej Europy, unikatowe naczynia i paramenty liturgiczne, najcenniejsze obiekty ze zbiorów klasztornych bibliotek i archiwów, w tym słynny rękopis „Dzienniczka” św. siostry Faustyny Kowalskiej (po raz pierwszy publicznie udostępniony), Graduał karmelitański (barokowy manuskrypt) oraz liczne starodruki, dokumenty i księgi liturgiczne.

W ramach przedsięwzięcia udało się udostępnić do zwiedzania, często po raz pierwszy, wyjątkowe miejsca ukryte za klasztorną klauzurą, takie jak np. krypty znajdujące się w opactwie tynieckim, krypty w podziemiach kościoła św. Kazimierza Królewicza czy w klasztorze oo. kamedułów na Bielanach, liczne skarbce, kapitularze, biblioteki i archiwa, ogrody i wirydarze oraz inne obiekty i pomieszczenia klasztorne.

Każdorazowo Nocy Cracovia Sacra towarzyszy motyw przewodni, wokół którego budowany jest program przedsięwzięcia. Tegoroczna edycja koncentruje się „Wokół krzyża” i jest wyjątkowa także dlatego, że zbiega się z ważnymi jubileuszami kilku krakowskich klasztorów: 800-leciem opactwa cystersów w Mogile, 550-leciem obecności paulinów na Skałce i 800-leciem parafii Mariackiej.

Warto zarezerwować wieczory i noce 14 na 15 sierpnia na zwiedzanie obiektów sakralnych, wystawy tematyczne i koncerty. Szczegółowy program Nocy Cracovia Sacra oraz informacje na temat udziału w poszczególnych wydarzeniach można znaleźć na stronie www.krakowskienoce.pl.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, do niektórych obiektów obowiązywać będą nieodpłatne wejściówki, które można odebrać w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.


Noc Cracovia Sacra jest częścią projektu Krakowskie Noce, który składa się z siedmiu odsłon. Za nami już tegoroczne: Noc Kin Studyjnych, Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Tańca, Noc Jazzu, a przed nami, poza Nocą Cracovia Sacra, jeszcze Noc Poezji (7-9 października).

Ideą projektu Krakowskie Noce jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze poprzez atrakcyjną ofertę adresowaną do mieszkańców i odwiedzających miasto turystów, jak też promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.

Program każdej Krakowskiej Nocy jest niepowtarzalny, zbudowany wokół tematu przewodniego, bądź prezentujący wydarzenia, premiery, projekty ostatniego sezonu artystycznego. Każdego roku w projekcie uczestniczy ponad 180 tys. odbiorców. Wstęp na wszystkie wydarzenia, zarówno w siedzibach instytucji, jak i w plenerze, jest bezpłatny lub za przysłowiową złotówkę.

Szczegóły dotyczące poszczególnych Krakowskich Nocy można znaleźć na stronie internetowej krakowskienoce.pl oraz śledzić na Facebooku.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-03
Data aktualizacji: 2022-08-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź