Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rusza festiwal Bomba Megabitowa!

Nauka, kultura i technologia – te trzy światy przenikają się na jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu. Dziś rusza festiwal Bomba Megabitowa. Tematem przewodnim są zmiany klimatu, a pomysłami na to, jak im przeciwdziałać i jak się adaptować, podzielą się zaproszeni goście. Wśród nich: prof. Jerzy Bralczyk, s. Małgorzata Chmielewska, Sylwia Chutnik, Filip Springer, Adam Wajrak, prof. Marcin Wiącek, Piotr Witwicki i prof. Karolina Wigura, a także naukowcy z czołowych amerykańskich uczelni.

– Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa, organizowany wspólnie przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, to unikatowe wydarzenie na mapie Polski. Spotkamy się na nim z artystami, przedsiębiorcami, innowatorami, naukowcami i publicystami, by poruszyć najbardziej palący problem naszej epoki, którym są postępujące zmiany klimatu. Musimy wychodzić poza utarte schematy i wspólnie szukać rozwiązań, by nie dopuścić do katastrofy – mówiła  dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego Magdalena Doksa-Tverberg.

– Zapadającą w pamięć nazwę – Bomba Megabitowa – zaczerpnęliśmy oczywiście z jednego z tekstów Stanisława Lema. Pierwsza edycja festiwalu okazała się najgłośniejszym wydarzeniem setnej rocznicy urodzin wybitnego pisarza i futurologa – wyjaśniał Maciej Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości. – Po tym sukcesie, któremu nie przeszkodziła nawet pandemia, zdecydowaliśmy, że będzie to wydarzenie coroczne i postanowiliśmy rozwinąć jego formułę. Chociaż Lem nadal patronuje festiwalowi, a jego twórczość znajdzie należne miejsce w programie, to szeroko otwieramy się na wszystkie tematy, które decydują o naszej przyszłości – zaznaczył.

Swoje spojrzenie na czekające nas wyzwania zaprezentują specjaliści z różnych dziedzin. Udział potwierdzili m.in.: językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, prezes Fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia” s. Małgorzata Chmielewska, pisarka Sylwia Chutnik, krytyk literacki prof. Przemysław Czapliński, pisarka prof. Julia Fiedorczuk, dziennikarz Marcin Prokop, reporter i eseista Filip Springer, dziennikarz i aktywista ekologiczny Adam Wajrak, rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek, redaktor naczelny serwisu interia.pl Piotr Witwicki oraz publicystka prof. Karolina Wigura.

W programie przewidziano dyskusje skierowane do szerokiej publiczności oraz międzynarodową konferencję COINS, współorganizowaną przez naukowców z wysoko cenionych ośrodków amerykańskich, takich jak MIT Center for Collective Intelligence, Uniwersytet Harvarda oraz Uniwersytet Stanowy Wayne’a. Gościem specjalnym będzie jeden z najwybitniejszych ekonomistów na świecie, prof. Richard B. Freeman, kierujący obszarem pracy w Harvard Law School. Ponadto w nowoczesnej przestrzeni Centrum Kongresowego ICE Kraków znajdzie się strefa expo, gdzie zobaczymy technologiczne innowacje sprzyjające dbałości o ekologię.

Organizatorzy zadbali o bogatą część warsztatową, w tym szkolenia dla dzieci i nauczycieli na temat cyberprzemocy pod hasłem „Ogarnij Hejt”. Ważnym punktem programu będzie również Szkoła Ekopoetyki, służąca poszukiwaniu takich sposobów komunikowania się, które uwrażliwiają na przyrodę. Co więcej, wspólnie z Our Future Foundation, zorganizowana zostanie Scena Młodych. W jej ramach zobaczymy polskich studentów najlepszych uczelni na świecie, jak Uniwersytet Harvarda, Yale czy Berkley, którzy przekażą swoim rówieśnikom wiedzę o tym, jak rozwijać swoje pasje, nie zapominając o stawianiu w centrum człowieka. Nie zabraknie również konkursów.

Nowym elementem festiwalu będą prezentacje wyników pracy Okrągłych Stołów Klimatycznych, czyli warsztatów z udziałem aktywistek i aktywistów zaangażowanych w działania prospołeczne i proekologiczne. Dzięki temu Bomba Megabitowa stanie się platformą dla organizacji przeciwdziałających kryzysowi klimatycznemu. Podobnie jak w zeszłym roku, finałowym wydarzeniem będzie gala wręczenia Nagród Planety Lema przyznawanych za wybitne osiągnięcia w trzech dziedzinach: kultury, nauki i technologii.

– Kultura tworzy wyobrażenia nowego świata, a wraz z nimi język, który nie tylko pozwoli opisać epokę, w jaką wchodzimy, ale jest też niezbędny do jej pełnego zafunkcjonowania. Bez kreatywności nie ma innowacji. Właśnie dlatego na konferencję zaprosiliśmy Darię Solar, malarkę, której wystawę zobaczymy we wrześniu w Krakowie. Co więcej, w tym roku łączymy siły z festiwalem muzyki eksperymentalnej Sacrum Profanum i jestem pewien, że uda nam się zaskoczyć publiczność – mówił o części artystycznej festiwalu jego kurator Szymon Kloska.

Więcej informacji na profilach KBF oraz IPP na Facebooku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-16
Data aktualizacji: 2022-09-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź