Festiwal „Wawel jest Wasz” na finał wakacji
Na koniec wakacji Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na pierwszą edycję festiwalu „Wawel jest Wasz”, który swoją ideą nawiązuje do tradycji dworu Jagiellonów jako miejsca otwartego na kontakty międzykulturowe i artystyczne. Festiwal kończy się dziś, 27 sierpnia.
Na czas festiwalu wawelskie wzgórze zmieniło się w przestrzeń do podejmowania aktywności twórczych i artystycznych. Rozlokowane na terenie zamku punkty interpretacyjne i edukacyjne umożliwiają odkrywanie znaczenia muzeum i królewskiej rezydencji na nowo.
Festiwal podzielony jest na cztery strefy tematyczne:
24 sierpnia – Wokół filmu
Pierwszego dnia festiwalu uczestnicy mieli możliwość spotkania z wybitnymi postaciami sztuki filmowej – Allanem Starskim, scenografem filmowym i teatralnym oraz Sławomirem Idziakiem – utytułowanym reżyserem i autorem zdjęć filmowych. Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez tych znakomitych filmowców mogli zagłębić tajniki preprodukcji filmowej oraz animacji poklatkowej. Dopełnieniem dnia filmowego były aż trzy seanse filmowe – „Oliver Twist” (2005), „Podwójne życie Weroniki” (1991) i „Trzy kolory. Niebieski” (1994).
25 sierpnia – Sztuka inspiruje sztukę
Podczas drugiego dnia festiwalu – na warsztatach graffiti i projektowania tatuaży – można było przekonać się, czy baśniowe stwory z królewskich arrasów lub głowy zdobiące kasetonowy strop sali Poselskiej mogą być inspiracją dla twórców streetartu i tatuaży. Nie zabrakło też sportowych emocji związanych z rowerami i deskorolkami, a dzień zakończył pokaz filmu „Jutro lub pojutrze” (2018).
26 sierpnia – Bit, rap, ambient, miksowanie
Trzeciego dnia będzie można poznać podstawy produkcji muzycznej – od rapu, hip-hopu do r’n’b. Podczas specjalnego spaceru po wawelskim wzgórzu uczestnicy nagrają dźwięki natury, które zostaną później wykorzystane do stworzenia oryginalnej kompozycji. Młodzi artyści zainspirują się również historiami związanymi z Zamkiem i stworzą komiksy. Wieczór zakończy koncert muzyki ambientowej i seans brytyjskiego dramatu „Belle” (2021).
27 sierpnia – Dekonstrukcja świata mody
Uczestnicy dowiedzą się, jak barok i renesans może inspirować współczesnych projektantów mody, jak stworzyć moodboard czy idealną stylizację. Dzień zakończy silent disco oraz pokaz filmu „McQueen” (2018).
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć tutaj.