Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Muzeum MOCAK zaprasza na nowe wystawy

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK przygotowało trzy nowe wystawy. W Galerii Beta zobaczymy ekspozycję „Bruno Schulz: Sex-Fiction”, w Galerii Re zagości „Natalia LL Erotyczne prowokacje”, a w Galerii Alfa zobaczymy wystawę poświęconą twórczości diarystycznej Janiny Turek − „Janina Turek Życie zapisane w 745 zeszytach”.

Fot. MOCAK

Bruno Schulz: Sex-Fiction

W MOCAK-u zobaczymy kilkadziesiąt rysunków i grafik Brunona Schulza, a także eksperyment z autoportretami.

Bruno Schulz jest ofiarą stereotypu interpretacyjnego. Zrobiono z niego fetyszystę i masochistę. Podstawą tej diagnozy są „wyznania” artystyczne – rysunki i Xięga bałwochwalcza. Wystawa w MOCAK-u oraz towarzysząca jej publikacja starają się podważyć taki wizerunek, ponieważ wydaje się zbyt dużym uproszczeniem tej niezwykłej indywidualności – zaznacza Maria Anna Porocka – dyrektora MOCAK-u.

W opisie wystawy MOCAK przypomina, że Schulz używał dwóch języków: słowa i obrazu. Historia literatury i sztuki zna twórców, którzy operują i słowem i obrazem. Jednak rzadko się zdarza, aby na obu polach pojawił się talent równej klasy. Literatura Schulza zachłystuje się nadmiarem samej siebie. Jego rysunki drążą temat na wzór mantry.

Schulz próbował poznać i zrozumieć siebie. Używał do tego dwóch narzędzi – słowa i obrazu. Niestety żadne nie okazało się kuloodporne. Najlepiej ze współczesnych rozumiała go Nałkowska; łączył ich krótki romans. „Z tej udręki odrywa się nagłe dobro, parę dni pobytu Brunona Schulza, jego listy. Jest zbyt delikatny i słaby, aby mógł mi być ratunkiem – ale świat jego myśli dał mi przeciwwagę i wytchnienie” – czytamy na stronie muzeum.

Wystawę będzie można oglądać do 19 lutego 2023 r.

Natalia LL Erotyczne prowokacje

12 sierpnia 2022 roku zmarła Natalia LL – wybitna współczesna artystka, uznawana za jedną z pionierek sztuki feministycznej. Jej twórczość miała korzenie konceptualne, wpisywała się także w nurt body artu. Natalia LL rejestrowała fotograficznie swoje performansy, często aranżując ujęcia kojarzące się z erotyką. Siła oddziaływania tych zdjęć była potęgowana przez eksponowanie ich w seriach wyglądających jak klatki filmu.

W kolekcji MOCAK-u znajduje się ponad 40 prac Natalii LL, pochodzących z lat 1964–1993.

Najliczniejszą grupę stanowią fotografie z lat 1972–1974, należące do cyklu Sztuka konsumpcyjna. Artystka zderza w nich codzienną czynność jedzenia z seksualną sugestią. Wykorzystując kisiel, budyń czy banany fotografowane modelki symulują seks oralny. Z jednej strony prace wskazują na powiązanie erotyki z konsumpcją w kulturze masowej, z drugiej są manifestacją nieskrępowanej kobiecej seksualności. Wszystkie modelki angażowane do tych zdjęć Natalia LL traktowała jak swoje alter ego – przybliża wystawę prac artystki, dotychczas nieprezentowanych w takiej liczbie, muzeum MOCAK.

Celem wystawy, która w takim kształcie ma charakter premierowy, jest przede wszystkim złożenie hołdu artystce. Ekspozycję będzie można oglądać do 30 grudnia 2022.

Janina Turek Życie zapisane w 745 zeszytach

Janina Turek urodziła się w Krakowie w 1921 roku i tutaj też zmarła w roku 2000. Większość swojego życia spędziła na Podgórzu przy ul. Parkowej 6. Na pozór była zwyczajną gospodynią domową. Równocześnie jednak przez 57 lat, w tajemnicy przed najbliższymi, prowadziła dzienniki. Obiektem jej obserwacji była codzienność, najprostsze ludzkie czynności, którym często nie poświęcamy wiele uwagi. Zapisała 745 zeszytów, podzielonych na 36 kategorii, takich jak: „Spotkania Przypadkowe”, „Prezenty Dawane”, „Spacery Dalsze”, „Lektura”, „Sport”, „Tańce”, „Teatr”, „Rzeczy Znalezione”, „Telefony Dzwonione”.

Swoją twórczość diarystyczną rozpoczęła już jako 13-latka, jednak charakterystyczny dla niej styl minimalistycznych, bezosobowych notatek pojawia się dopiero w czasie okupacji. Przy tym wszystkie zapisane zdarzenia traktowane były z równą atencją. Zeszyty są zarówno dokumentem najnowszej historii Polski, jak i apoteozą codzienności. Stanowią rodzaj minimalistycznej literatury. Towarzyszyły im kolekcje: wysyłanych do siebie pocztówek, programów teatralnych i kinowych, książek, płyt.

Po śmierci Janiny Turek jej dzienniki, pisane niemal przez całe życie i ukryte w mieszkaniu, odnalazła córka.Trzonem wystawy stanie się prezentacja zeszytów, które od 2016 roku znajdują się w kolekcji MOCAK-u. Ekspozycja zostanie uzupełniona o zdjęcia pochodzące z rodzinnego archiwum, jak również pocztówki oraz filmowy wywiad z córką Janiny Turek.

Wystawie będzie towarzyszyć publikacja, w której − obok fragmentów dzienników − znajdą się także teksty takich autorów jak: Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka i Mariusz Szczygieł. Wystawę będzie można oglądać do 19 lutego 2023 r.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej mocak.pl.

 

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-10-14
Data aktualizacji: 2022-11-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź