Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miasto przygotowane na pozyskanie środków unijnych

W piątek, 21 października, podczas posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich w Krakowie, samorządowcy wystosowali apel do rządu RP o podjęcie uzgodnionych z Radą i Komisją Europejską działań, które umożliwią uruchomienie środków finansowych potrzebnych do dalszego rozwoju gmin w Polsce. Kraków jest w pełni przygotowany na pozyskanie środków z Krajowego Planu Odbudowy w chwili ich uruchomienia.

Fot. pixabay.com

Włodarze polskich miast apelują nie tylko o zaliczkowanie zaplanowanych przedsięwzięć, ale także o „harmonijną realizację kolejnych płatności”. Obecnie nie ma żadnych dokumentów programowych umożliwiających pozyskanie środków z KPO.

„Wzywamy w szczególności do podjęcia zawartej w uzgodnionych z UE dokumentach reformy sądownictwa, zapowiedzianej w 2015 r. i wciąż praktycznie nierozpoczętej (poza zmianami personalnymi). Brak tych działań potwierdza ostatnio na publicznych spotkaniach prezes partii rządzącej od ośmiu lat. Konieczność ich realizacji nie wynika przy tym z rzekomego narzucania nam przez Komisję Europejską swoich poglądów, ale z wymogu zapewnienia transparentności wydatkowania środków pochodzących ze wspólnego budżetu unijnego. Podkreślamy, że bez zapewnienia finansowania zaplanowanych w KPO i RPO przedsięwzięć, samorządy nie będą mogły rozpocząć procedur przetargowych, co stawia pod znakiem zapytania realizację planów dalszego rozwoju naszego kraju w wymiarze lokalnym i regionalnym” – napisali w apelu członkowie zarządu Związku Miast Polskich.

25 proc. środków na inwestycje z UE

Jak wynika ze sprawozdań Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, ponad 1/4 nakładów inwestycyjnych na rozwój regionalny i lokalny w Polsce pochodziła z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Od roku 2009 do 2021 było to 138,2 mld zł z ogólnej sumy 523,8 mld zł w cenach bieżących (26,8 proc.).

W najbliższych latach, w związku z dodatkowym instrumentem finansowym w postaci Funduszu Odbudowy i Zwiększania Odporności, pula dostępnych środków rozwojowych jest jeszcze większa.

– Bez zapewnienia finansowania zaplanowanych w KPO i RPO przedsięwzięć, samorządy nie będą mogły rozpocząć procedur przetargowych, co stawia pod znakiem zapytania realizację planów dalszego rozwoju naszego kraju w wymiarze lokalnym i regionalnym – mówi prezydent Jacek Majchrowski, wiceprezes ZMP.

Przypomnijmy, obecnie z nowej perspektywy 2021-2027 nie ma jeszcze dostępnych żadnych dokumentów uszczegóławiających dane programy operacyjne ani harmonogramów naborów.

W momencie pojawienia się wytycznych do poszczególnych programów oraz ogłoszenia harmonogramów naborów Miasto Kraków po przeanalizowaniu przedmiotowych dokumentów przedstawi projekty spełniające wymogi formalne poszczególnych naborów.

Kontynuacja rozpoczętych przedsięwzięć

W 2023 r. kontynuowane będą projekty z dotychczasowej perspektywy 2014-2020, m.in.: budowa linii tramwajowej KST etap III (os. Krowodrza Górka – Górka Narodowa) wraz z budową dwupoziomowego skrzyżowania w ciągu ul. Opolskiej, modernizacja torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, restauracja wraz z adaptacją obiektu fortecznego na siedzibę podmiotów kultury na bazie nieruchomości zabudowanej fortem nr 52 Borek, rewitalizacja i adaptacja zachowanych zabytkowych części fortu 52 A „Łapianka” wraz z rozbudową w celu utworzenia Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie, rekultywacja i zagospodarowanie terenów po zniszczonych elementach fortu nr 2 „Kościuszko", zachodnia obwodnica Zielonek (Trasa Wolbromska) czy rozwój i konsolidacja Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej wraz z modułem 3D.

Ponadto realizowane będą tzw. projekty miękkie współfinansowane o środki unijne bezpośrednio z programów Komisji Europejskiej m.in. takich jak Horyzont, Kreatywna Europa, LIFE, Interreg.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-10-25
Data aktualizacji: 2022-11-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź