Wręczono Medale św. Krzysztofa
Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, Józef Ratajczak i Fundacja Ziko dla Zdrowia – to laureaci XI edycji Medali św. Krzysztofa, które wręczono we wtorek, 25 października w sali Miedzianej pałacu Krzysztofory. Medale są przyznawane od 2011 roku osobom i instytucjom wspierającym merytorycznie i finansowo działania Muzeum Krakowa, a także pomagającym w kultywowaniu krakowskich tradycji.
Medale św. Krzysztofa są formą podziękowania za aktywność na różnych polach związanych z misją i wizją instytucji oraz wynikającą z nich codzienną pracą. Kapitułę Medali św. Krzysztofa tworzą: Kanclerz Kapituły - prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Muzeum Krakowa prof. Jacek Purchla, przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich dr hab. Jacek Górski oraz dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski.
W tym roku wyróżnienia zostały wręczone po raz jedenasty. Medal św. Krzysztofa w kategorii wsparcie merytoryczne otrzymał prof. dr hab. Krzysztof Pyrć – wybitny biolog i biotechnolog, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii, profesor nauk biologicznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżnienie zostało przyznane za pomoc w przygotowaniu wystawy „Współistnienie” oraz jej programu towarzyszącego, w tym konsultacje dotyczące wirusa SARS-CoV-2.
W kategorii Kultywowanie krakowskich tradycji i obyczajów nagrodę otrzymał Józef Ratajczak – flisak, od 2006 r. związany z Wisłą, aktywnie walczący o odtworzenie środowiska żywej, przyjaznej człowiekowi rzeki, od 2013 roku opiekun, bosman i dowódca galara „Szwajcarka”. Wyróżnienie zostało przyznane za kultywowanie tradycji flisackich i przekazanie galara „Szwajcarka” pod opiekę Muzeum Krakowa.
W kategorii wsparcie finansowe medalem została uhonorowana Fundacja Ziko dla Zdrowia – organizacja dobroczynna prowadząca działania w obszarze promocji i ochrony zdrowia, realizująca programy dotyczące edukacji, rzetelnego poradnictwa oraz pomocy osobom w potrzebie. Fundacja otrzymała nagrodę za wsparcie merytoryczne i finansowe wystawy „Współistnienie” oraz jej programu towarzyszącego.
Przypomnijmy, że wystawa „Współistnienie” była opowieścią o czasach zarazy ukazanych z perspektywy mieszkańców Krakowa. Można ja było zobaczyć od lipca 2021 do kwietnia 2022 roku. Informacje o aktualnie trwających wystawach i inicjatywach realizowanych przez Muzeum Krakowa można znaleźć na stronie instytucji – bezpośredni link tutaj.