Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rzemiosło i praca ręczna. Powrót do tradycji czy piękna utopia?

Czy tradycyjne rzemiosło w Krakowie ma przyszłość – a jeśli tak, to jaką? Z pomocą jakich programów i działań możemy wspólnie zadbać o jego rozwój? Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej debaty zrealizowanej w ramach cyklu Kraków Culture Lab zatytułowanej „Rzemiosło i praca ręczna. Powrót do tradycji czy piękna utopia?".

Fot. Marian Satała

W ostatnich latach obserwujemy skokowy wzrost zainteresowania lokalnością oraz renesans tradycyjnego rzemiosła. Odwrót od globalnej konsumpcji i pracy komputerowej, coraz bardziej świadome postawy konsumenckie, renesans tworzonego lokalnie rękodzieła, rozwój grupy neo-rzemieślników – to tylko elementy szerszego procesu, w którego tle sytuuje się m.in. świadomość skutków trwających zmian klimatycznych. Pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła te procesy.

Kontekstem dla rozmowy są rekomendacje UNESCO w zakresie ochrony historycznego krajobrazu miejskiego z 2011 roku. Zobowiązują one miasta do szczególnej troski o dziedzictwo rozumiane holistycznie, w tym także jako efekt nawarstwienia się działań różnych tradycyjnych branż i żywych miejsc tworzących tożsamość dzisiejszych miast.

W debacie, która odbyła się w pałacu Potockich wzięli udział: Janusz Kowalski – Pprezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, rzemieślnik-złotnik, Andrzej Szoka – Muzeum Krakowa, Katarzyna Piszczkiewicz – Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Katarzyna Chudyńska-Szuchnik – Muzeum Warszawskiej Pragi (online) oraz Wojciech Łaptaś – zastępca dyrektora Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK. Rozmowę poprowadził Krzysztof Żwirski z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Link do debaty tutaj


Projekt Kraków Culture Lab jest realizowany w ramach koordynowanego przez KBF programu Kraków Culture.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-10-26
Data aktualizacji: 2022-10-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź