Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Krakoskie Dziady” – warsztaty w Muzeum Krakowa

„Krakoskie Dziady” – to tytuł nowego cyklu warsztatów, które dziś, 4 listopada, rozpoczną się w Muzeum Krakowa. Początek o godz. 17.00 w funkcjonującym w pałacu Krzysztofory Centrum Działań Społecznościowych.

Krakoskie Dziady
Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

Podczas równonocy jesiennej, kiedy dzień zrównuje się z nocą, znów w przyrodzie zapanowuje na chwilę równowaga. Zaraz potem noc staje się coraz dłuższa, zaczynając swoje panowanie w naszej czasoprzestrzeni. Natura zaprasza nas wtedy do refleksji na śmiercią – zarówno nad jej cyklicznym jak i nieodwracalnym aspektem. Przede wszystkim jednak nad niezaprzeczalnym faktem, że nikt z nas jej nie uniknie:

„Niech monarchowie miasta swe budują
Niech je murami zewsząd ocyrklują
Za nic u śmierci mury i parkany
I mocne ściany
Za nic u śmierci mury i parkany
I mocne ściany”

Jak zachęcają organizatorzy: „Zamiast budować mury zbudujmy stół, do którego zaprosimy na ucztę naszych przodków, gdyż to oni są naszym pomostem do życia. Podczas cyklu pięciu warsztatów wspólnie utkamy współczesną »ceremonię dziadowską« opartą na doświadczeniach uczestników warsztatów, tradycyjnych rytuałach związanych z pamięcią o zmarłych oraz obrzędach odprawianych wokół zmarłego. Użyjemy w tym celu pieśni żałobnych, ruchu improwizowanego, metody pracy z przedmiotem znaczącym oraz opowieści.

Zapraszamy do kolektywnego i wspólnotowego sposobu przeżywania pamięci o przodkach oraz współtworzenia kontinuum tradycji – nadawania nowych znaczeń starym formom lub nowych form uniwersalnym znaczeniom.”

Warsztaty poprowadzi Joanna Łucja Cichoń – współtwórczyni takich projektów jak Fundacja Rodzinne Ogrody - Przestrzeń Dzikich Odkrywców, Babski Comber, Małopolska Szkoła Tradycji, Letnisko Teatralne w Kotlinie (Lato w Teatrze), Solidarne Pychowice.

Warsztaty odbędą się w godz. 17.00-20.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązuje limit: 15 osób. Konieczność rezerwacji bezpośrednio u prowadzącej: e-mail: tanczacazwilkami.choreo@gmail.com, tel.: 780 098 725.

Więcej informacji na Facebooku.

Projekt jest finansowany z programu Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-10-31
Data aktualizacji: 2022-11-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź