Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Święto Rydlówki i tradycyjne osadzanie chochoła

19 listopada Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa, zaprosił na wspólne świętowanie. W programie był korowód weselny, tradycyjne osadzanie chochoła, i performatywne oprowadzanie – wesele w Rydlówce.

Osadzanie Chochoła
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Osadzanie chochoła to tradycja wywodząca się z ludowych zwyczajów, a przede wszystkim sięgająca do niepowtarzalnego wydarzenia, jakim był ślub Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Uroczystość ta odbyła się 20 listopada 1900 roku w Krakowie, a dzień później, w trakcie hucznego wesela, celebrowano moment ludowego obrzędu czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych.

To właśnie te wydarzenia stały się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania arcydramatu „Wesele”, a dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic stanowiły jedyne w swoim rodzaju przeżycie, którego rangę podkreśliła krakowska prapremiera sztuki. Co więcej, zdarzenia te współczesnym mieszkańcom Rydlówki oraz krakowianom dały impuls do corocznego, uroczystego wspominania samego ślubu, jak i scenicznego „Wesela”. Centralnym punktem tych uroczystości jest symboliczne osadzanie chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą.

W tym roku inscenizacja osadzania chochoła wraz z korowodem weselnym i oprowadzaniem performatywnym wpisała się w program święta Rydlówki, które odbyło się 19 listopada.

Zachęcamy wszystkich do przybycia w strojach krakowskich lub w strojach nawiązujących do ludowych wzorów. Sprawmy by w tym dniu Bronowice na powrót stały się piękną młodopolską wsią – apelowali organizatorzy.

Więcej na stronie Muzeum Krakowa.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-11-17
Data aktualizacji: 2022-11-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź