Open Eyes Economy Summit 2022
Hasłem przewodnim 7. edycji Kongresu Open Eyes Economy Summit, która odbywał się 22 i 23 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków, była wiarygodność oraz jej przejawy w życiu społeczno-gospodarczym i politycznym. Szok energetyczny, prawa człowieka w biznesie, gospodarcza przyszłość Ukrainy – to tylko kilka tematów, które znalazły się w agendzie wydarzenia, cały program liczył aż 80 punktów i podzielony został na 7 ścieżek tematycznych.
Każda edycja Kongresu Open Eyes Economy Summit (OEES) to okazja, aby posłuchać na żywo znanych autorytetów z różnych dziedzin – biznesu, polityki, nauki czy kultury i wziąć udział w rozmowach na ważne i aktualne tematy społeczno-gospodarcze.
W tegorocznych blokach programowych FIRMA-IDEA, MIASTO-IDEA i MARKA – KULTURA zaplanowano 7 ścieżek tematycznych, takich jak: Wiarygodność ekonomiczna; Prawa człowieka w biznesie; Klimatyczna regeneracja miast; Młodzi w mieście; Green Deal – energia, żywność, zdrowie; Design thinking w transformacji ku nieznanemu; Open Eyes to Ukraine. Program wypełniło ponad 80 paneli i dyskusji programowych, a wśród nich znalazły się także sesje specjalne, takie jak m.in.: Szok energetyczny – przeczekanie czy dostosowanie? – z udziałem ambasadorów państw, które objęły patronat nad OEES, w tym Litwy, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii; Dekarbonizacja przemysłu – neutralność klimatyczna i transformacja energetyczna wobec widma kryzysu – z udziałem przedstawicieli EKES i reprezentantami największych polskich firm i międzynarodowych koncernów, sesja Zboże – złoto 2022 roku – na temat funkcjonowania światowego łańcucha dostaw, Filantropia w obliczu kryzysów – z udziałem przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń czy wreszcie Prawdziwe znaczenie „S”, czyli czego nie wyczytasz w raporcie ESG – odświeżone, krytyczne i inspirujące spojrzenie na ESG.
Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę prelegentów – ponad 260 mówców z Polski i z zagranicy. Organizatorzy spodziewali się też większej niż wcześniej liczby uczestników – niemal 5000 osób, tym bardziej że dzięki hybrydowej formule w kongresie można było uczestniczyć zarówno stacjonarnie, jak i online.
Ważnym punktem była prezentacja finalnych wniosków z raportu „Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski”, przygotowanego w grupie ekonomistów pod przewodnictwem prof. dr. hab. Jerzego Hausnera. Obszary, które dokładnie przeanalizowano w raporcie, to: finanse publiczne, stabilność systemu finansowego, praworządność, jakość usług publicznych oraz respektowanie zobowiązań międzynarodowych. Już pierwsze obliczenia zaprezentowane w czerwcu 2022 r. na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie pokazały, że wiarygodność ekonomiczna Polski na przestrzeni ostatnich 3 lat znacząco spadła. O tym, jaki ma to wpływ na naszą gospodarkę oraz co można z tym zrobić, rozmawiali eksperci w panelach dyskusyjnych podczas drugiego dnia kongresu.
Pełny program 7. OEES dostępne były na stronie www.kongres.oees.pl.
Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości, który od 2016 r. udowadnia, że biznes i gospodarka powinny opierać się na wartościach społecznych, poprzez interdyscyplinarny program, znane autorytety z życia gospodarczego i społecznego, żywą formułę konfrontującą różne punkty widzenia, z roku na rok wzmacnia swoją pozycję wydarzenia wyjątkowego. Potwierdzają to sukcesy w konkursach branży eventowej w kraju (MP Power Awards) i w Europie (Conventa Best Event Award).