Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków na Nowy Rok – sprawdź, co się będzie działo!

Spacery, jazda na łyżwach, wystawa szopek, koncerty i spektakle – Kraków oferuje mnóstwo atrakcji na te wyjątkową noc!

Karuzela na rynku Podgórskim
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Gdzie na spacer?

Spacery po Krakowie, szczególnie w okresie świątecznym, to masa nowych wrażeń. Aby najlepiej poczuć atmosferę świąt, celem wędrówki powinien być Rynek Główny. To tutaj odbywa się jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Znalazł się on na liście rekomendacji „The Times” i został doceniony za świąteczny nastrój i oprawę podkreślającą unikatową architekturę miasta oraz bogactwo drewnianych ozdób i tradycyjnych przysmaków. W tym roku jarmark potrwa do 1 stycznia.

Będąc na krakowskim Rynku i w jego okolicach, podziwiać można także szopki bożonarodzeniowe (do 31 stycznia). Dla tych, którzy chcieliby się o nich dowiedzieć nieco więcej, 6 stycznia organizowany jest spacer towarzyszący 80. Jubileuszowemu Konkursowi Szopek Krakowskich i wystawie pokonkursowej.

Łyżwy i nie tylko

Jeśli sam spacer to dla nas za mało, możemy skorzystać z innych aktywności, jak lodowisko w Zimowej Strefie przy TAURON Arenie Kraków. Ślizgawka powstała od strony parku Lotników Polskich i będzie czynna do 12 lutego. – Dzięki współpracy z Zarządem Infrastruktury Sportowej od 1 grudnia do 27 stycznia dzieci i młodzież szkolna z Krakowa mogą skorzystać z lodowiska bezpłatnie (w dni powszednie w godz. 9.00–16.00). Wstęp będzie możliwy za okazaniem legitymacji szkolnej. Z lodowiska będą mogły również skorzystać przedszkolaki, pod okiem rodziców. Pozostałe zainteresowane osoby, w tym samym czasie, będą mogły kupić bilet na lodowisko – informuje Katarzyna Fiedorowicz-Razmus, rzecznik prasowy Arena Kraków SA.

Lodowisko otwarte jest już także przy Nowohuckim Centrum Kultury. – Możecie już ostrzyć łyżwy i przypominać sobie podstawowe figury: piruety, skoki i atrakcyjne wywrotki. Od rana do wieczora, indywidualnie i zespołowo, na swoich lub wypożyczonych łyżwach, przy muzyce i w miłym towarzystwie. Aż do wiosny! – zaprasza Magdalena Gajoch z NCK.

W sobotę, 31 grudnia, na Małym Rynku rozpocznie się 18. Krakowski Bieg Sylwestrowy. Impreza wyjątkowa, bo uczestnicy biegu przebierają w pomysłach i zaskakują nie tylko dobrą formą, ale i strojem sylwestrowym! Do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 2 tys. osób, wyczerpując tym samym limit miejsc. Dochód z biegu zostanie przekazany na rzecz Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis.

Co dla ducha?

  • 31 grudnia. „Słownik Ptaszków Polskich” – przedpremierowy spektakl Krzysztofa Materny w Teatrze Bagatela
  • 31 grudnia. „Sylwester z Kazikiem” w Teatrze Proxima. Koncert o Polsce lat 80. i 90., transformacji, Solidarności, Wałęsie i ówczesnych zmianach społeczno-obyczajowych
  • 31 grudnia. Opera Krakowska zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania ostatniej nocy mijającego roku przy dźwiękach koncertu sylwestrowo-noworocznego pod hasłem
    „​Bal w operze”. Nazwa koncertu nawiązuje do popularnych niegdyś balów maskowych i motywu maski czy przebrania w librettach wielu oper i operetek. Wszyscy goście, którzy chcieliby dołączyć do Balu proszeni są o zabranie ze sobą maski – jako obowiązkowego elementu ubioru. Można je wykonać własnoręcznie lub kupić te przygotowane przez Operę
  • 31 grudnia. Filharmonia Krakowska tradycyjnie organizuje natomiast wielką galę sylwestrowo-noworoczną. W programie znajdą się m.in. utwory Straussa, Lehara czy Rossiniego
  • 22 stycznia. Wielka Gala Noworoczna w Nowohuckim Centrum Kultury (o godz. 17.00 i 19.30) to widowisko karnawałowe, podczas którego posłuchać będzie można największych przebojów muzyki światowej w pięknej oprawie multimedialnej. W programie m.in. czardasze, arie i duety operetkowe oraz musicalowe, przeboje z repertuaru Andrei Bocellego, Leonarda Cohena, Rity Hayworth, Il Volo oraz Michaela Bublé. Muzyce towarzyszyć będą wyjątkowe choreografie.
pokaż metkę
Autor: Tadeusz Mordarski
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-12-21
Data aktualizacji: 2022-12-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź