Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Szansa na odbudowę warstwy ozonowej

Międzynarodowe porozumienie z 1987 r. z Montrealu o zaprzestaniu stosowania szkodliwych substancji chemicznych, które uszkadzały warstwę ozonową, odniosło sukces. Według ekspertów z ONZ może się ona odrodzić w kilka dziesięcioleci.

Fot. pixabay

Warstwa ozonowa to cienka część atmosfery ziemskiej, która pochłania większość słonecznego promieniowania ultrafioletowego. Docierające do powierzchni promieniowanie szkodzi żywym istotom powodując oparzenia słoneczne czy nowotwory skóry.

Warstwa ozonowa zaczęła się zmniejszać w 1970 roku, a tzw. „dziurę ozonową” naukowcy wykryli w 1985 r. Przyczyną jej powstawania było stosowanie chlorofluorowęglowodorów, obecnych w puszkach aerozoli, lodówkach, izolacjach piankowych i klimatyzatorach. Dwa lata po tym odkryciu podpisano protokół montrealski, w którym 46 krajów zobowiązało się do stopniowego wycofywania szkodliwych chemikaliów.

Aktualnie ze wspólnego raportu ONZ, USA i UE wynika, że porozumienie montrealskie działa zgodnie z oczekiwaniami. I jeśli obecna polityka zostanie utrzymana, warstwa ozonowa zostanie przywrócona do stanu sprzed pojawienia się dziury – do 2045 r. nad Arktyką, a do 2066 r. nad Antarktydą czyli tam, gdzie zubożenie warstwy ozonowej było największe.

Raport to dowód na to, że międzynarodowe, szybkie działania zapobiegające kryzysom ekologicznym przynoszą efekty.

Więcej na ten temat w języku angielskim można przeczytać na stronie BBC.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Gospodarka Komunalna
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-25
Data aktualizacji: 2023-06-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź