Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bogaty program obchodów Roku Szymborskiej

Otwarcie parku Wisławy Szymborskiej, specjalne pasmo podczas Festiwalu Miłosza, liczne wystawy i konferencje, wydanie „Wierszy wszystkich” i innych publikacji oraz kolekcja ubrań i gadżetów nawiązujących do twórczości noblistki − to wybrane punkty z bogatego programu obchodów Roku Szymborskiej. Fundacja Wisławy Szymborskiej przedstawiła plan wydarzeń związanych ze świętowaniem 100. rocznicy urodzin poetki. Głównym partnerem obchodów jest miasto Kraków.

Fot. materiały prasowe

16 listopada 2022 roku w wyniku starań Fundacji Wisławy Szymborskiej i miasta Krakowa Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. W 2023 roku przypada także 100. rocznica urodzin poetki. W związku z tym fundacja zaprosiła instytucje z kraju i zagranicy do współpracy i zaproponowania różnorodnych inicjatyw, które wpiszą się w celebrowanie Roku Szymborskiej i rocznicy urodzin noblistki. Bogaty program obchodów, których partnerem jest miasto Kraków, został zaprezentowany w czwartek, 2 lutego podczas konferencji prasowej.

− Wisława Szymborska była nie tylko honorową obywatelką miasta Krakowa, ale też wyjątkową postacią dla krakowskiego Parnasu twórców. Zawsze aktywnie włączała się w literackie życie nie tylko naszego miasta, a uniwersalny wymiar poezji Wisławy Szymborskiej potwierdzają tysiące czytelników. W ramach jubileuszu w Krakowie odbędzie się wiele wydarzeń; między innymi wystawa „Jarmark cudów” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki i seria spotkań, debat, warsztatów muzyczno-artystycznych – na przykład podczas Wianków. Ważnym elementem obchodów będzie tegoroczny Festiwal Miłosza ze specjalnym pasmem poświęconym poetce. Zaprosimy też na wielki weekend otwarcia parku Wisławy Szymborskiej, a na jesień planujemy wysmakowany projekt koncertowy i album z gwiazdami polskiego jazzu – zapowiada Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

W programie obchodów znajdziemy ponadto między innymi publikacje – w tym wydanie „Wierszy wszystkich” poetki, konferencje naukowe, podcasty, spacery tematyczne czy inicjatywy artystyczne proponowane przez instytucje kultury z Krakowa i innych miast oraz miejscowości w Polsce. Nie zabraknie też obchodów poza granicami kraju, na przykład we Włoszech, gdzie twórczość krakowskiej poetki cieszy się niesłabnącą popularnością. Wisława Szymborska będzie też patronką tegorocznej edycji Targów Książki w Krakowie, a w przeddzień rocznicy urodzin poetki na specjalny piknik z „poetyckim praniem” zaprosi Biblioteka Kraków.


Kalendarz wydarzeń, informacje o wystawach i publikacjach książkowych planowanych na Rok Szymborskiej można znaleźć na aktualizowanej na bieżąco stronie Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Organizator: Fundacja Wisławy Szymborskiej

Partnerzy: Kraków Miasto Literatury UNESCO, Medicine, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, firma LEGO, Prime Line, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie, Wydawnictwo a5, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Znak.


Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce. Jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-02-02
Data aktualizacji: 2023-02-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź