Wybieramy Animatora Roku! Trwa II edycja konkursu
Kto Cię wkręcił w kulturę? Kto zainspirował Cię do własnej twórczości, pokazał warsztat i rozbudził kreatywność? Kto otworzył Ci okno na świat sztuki i życia, rozbudził Twoje emocje i zainteresowania kulturą w jej różnych aspektach? Jaka inicjatywa Cię poruszyła, dodała skrzydeł do działania, wymiany myśli, twórczej współpracy? Rozpoczęła się druga edycja konkursu na Animatora Roku. Kandydatów można zgłaszać do dzisiaj!
Jeśli uczestniczyłeś w zeszłym roku w ciekawych zajęciach z zakresu animacji lub edukacji kulturowej (cyklicznie lub jednorazowo), jeśli zachwyciła Cię forma pracy z grupą, nowe podejście do tematu, kreatywność w działaniu lub efekty pracy, jeśli zostałeś pozytywnie zakręcony, zainspirowany do własnych poszukiwań, zgłoś prowadzącą lub prowadzącego zajęcia do konkursu Animator Roku!
Jeśli jesteś rodzicem/nauczycielem i Twoje dziecko/klasa uczestniczyło w zeszłym roku w ciekawych zajęciach (np. w warsztatach teatralnych lub plastycznych, kursie tańca, interdyscyplinarnym projekcie edukacyjnym), o których z radością opowiadało, chętnie w nich brało udział lub żałowało, że odbyły się tylko raz, zgłoś prowadzącego/ą zajęcia do konkursu Animator Roku!
Jeśli korzystasz z oferty instytucji, w której jest wspaniała atmosfera, kreatywni pracownicy i wysoki – Twoim zdaniem – poziom zajęć, która inspiruje i przyciąga – zgłoś ją do konkursu Animator Roku!
Nagroda Animator Roku to wyróżnienie dla najlepszych krakowskich edukatorów i animatorów kultury oraz dla podmiotów szczególnie aktywnych w działaniach na rzecz animacji i edukacji kulturowej. Celem konkursu jest docenienie pracy tych, których uważamy za najlepszych przewodników po świecie kultury – najchętniej uczestniczymy w proponowanych przez nich projektach, programach i wydarzeniach. Nagroda stanowi także formę upowszechniania wiedzy o efektach ich działań, a także promocję najatrakcyjniejszych, nowoczesnych form pracy w zakresie animacji i edukacji kulturowej.
W tej konkursu wnioski mogą dotyczyć działań zrealizowanych w okresie pomiędzy 1 lipca 2021 roku a 30 grudnia 2022 r.
– Pierwsza edycja Nagrody Animator Roku cieszyła się dużym zainteresowaniem środowiska. Dzięki temu udało się nam wybrać i nagrodzić ciekawe, wartościowe inicjatywy i wyjątkowych Animatorów. Liczę, że i w tym roku odzew będzie duży, a poziom merytoryczny zgłaszanych projektów wysoki – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Kandydatów do nagrody można zgłaszać w dwóch kategoriach:
- osoby fizyczne – edukatorzy, animatorzy kultury – ci, których działania w obszarze animacji i edukacji kulturowej oraz upowszechniania kultury w istotny sposób wyróżniają się na tle innych,
- podmioty działające w obszarze kultury, wyróżniające się w działaniach na rzecz animacji i edukacji kulturowej oraz upowszechniania kultury (np. organizacje pozarządowe, instytucje kultury, placówki oświatowe, przedsiębiorcy zaangażowani w działania na rzecz animacji i edukacji kulturowej).
Organizatorem konkursu jest Gmina Miejska Kraków. Wyboru laureatów/laureatek dokona powołana przez prezydenta Krakowa komisja konkursowa z udziałem przedstawicieli środowiska krakowskich animatorów i edukatorów kultury oraz ekspertów w dziedzinie animacji i edukacji kulturowej. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody finansowe. Łączna pula środków dla laureatów nagrodzonych w kategorii „osoba fizyczna” to 30 000 złotych brutto, zaś nagroda dla podmiotu działającego w sferze kultury to 20 000 zł brutto.
Formularze wniosków o nagrodę można pobrać ze strony Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa.
Zgłoszenia można składać:
- drogą mailową na adres: edukacja.kulturowa@um.krakow.pl
(preferowany format: .doc/edytowalny .pdf +skan/zdjęcia stron z podpisanymi oświadczeniami)
- drogą pocztową na adres: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, ul. Wielopole 17a, 31-072 Kraków, z dopiskiem na kopercie „Animator Roku” (o przyjęciu decyduje data stempla pocztowego)
- osobiście: w Kancelarii Magistratu Urzędu Miasta Krakowa, plac Wszystkich Świętych 3-4.
Na zgłoszenia czekamy do dzisiaj, 17 marca.