Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Program PFRON-u także dla osób po kryzysie psychicznym

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozszerzył program oferujący wsparcie w powrocie do pracy, skierowany do osób, które w wyniku choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu. Pomocą mogą teraz zostać objęte także osoby zmagające się z kryzysami psychicznymi.

Powrót do zdrowia – powrót do pracy
Fot. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

− Przed wystąpieniem choroby byłeś osobą samodzielną i aktywną, odnoszącą sukcesy. Teraz trudno Ci znaleźć pracę, a wiesz, że aktywność zawodowa ma istotny wpływ na proces zdrowienia. Skorzystaj z bezpłatnej oferty PFRON realizowanej w ośrodkach rehabilitacji kompleksowej dla osób po kryzysach psychicznych – zachęcają przedstawiciele PFRON, oferując pomoc w przekwalifikowaniu i znalezieniu nowego zatrudnienia osobom, dla których wcześniej wykonywana praca w związku z chorobą stała się za dużym obciążeniem.

Kto może wziąć udział w projekcie?

Rehabilitacja kompleksowa to oferta dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia. To również szansa dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowali, a chcieliby zmienić tę sytuację – zdobyć zawód i podjąć pracę odpowiednią do ich możliwości zdrowotnych.

Jak przebiega przekwalifikowanie zawodowe?

Osoba biorąca udział w programie przebywa w ośrodku, gdzie ma zapewnione zakwaterowanie w pokoju jednoosobowym i pełne wyżywienie. Ośrodki mają charakter otwarty. Na rehabilitację kompleksową składają się trzy moduły: zawodowy, psychospołeczny i medyczny. Zaplanowany czas udziału w programie to 16 tygodni oraz cztery tygodnie praktyk zawodowych w miejscu zamieszkania. Na zakończenie zespół ekspertów pomaga podopiecznym w znalezieniu pracy. Pobyt w ośrodku jest bezpłatny.

Uczestnicy programu mają zapewnione wsparcie doradcy zawodowego, pośrednika pracy i psychologa do momentu podjęcia zatrudnienia (lub uruchomienia działalności gospodarczej) i przez minimum miesiąc po rozpoczęciu pracy. Dodatkowe informacje o programie można znaleźć tutaj oraz pod numerami kontaktowymi PFRON: tel. 22 50 55 600, 68 422 78 07 lub 882 789 215.

Program „Powrót do zdrowia – powrót do pracy” skierowany jest do wszystkich osób, które po przebyciu choroby lub po wypadku, mają trudności z powrotem do wcześniej wykonywanej pracy – dodatkowe informacje tutaj.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-02-06
Data aktualizacji: 2023-03-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź