Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Gwiazdy znów zagrają z Sinfoniettą

Cykl „Gwiazdy z Sinfoniettą” powróciła, 28 lutego z mocą dwóch wyrazistych artystek, które wystąpiły w solowych partiach w koncercie łączącym romantyczną wirtuozerię z tym, co w polskiej muzyce XX wieku najpiękniejsze. A już dziś, 11 marca u boku krakowskiej orkiestry wystąpi Andreas Ottensamer.

Sulamita Ślubowska
Fot. Agata Lidia / Sinfonietta Cracovia / materiały prasowe

W programie wydarzenia, które odbyło się 28 lutego, znalazły się dwa utwory polskich kompozytorów: „Etiuda” Karola Szymanowskiego w opracowaniu na orkiestrę smyczkową, którego dokonała Agnieszka Duczmal oraz „Symfonia na orkiestrę smyczkową” Grażyny Bacewicz, w intrygujący sposób nawiązująca do muzycznych tradycji. Dopełnieniem programu był wirtuozerski, wczesnoromantyczny „Podwójny koncert d-moll”, napisany przez drugie (po Mozarcie) najsłynniejsze genialne dziecko Europy – 14-letniego Felixa Mendelssohna-Bartoldy’ego.

W koncercie w solowych partiach wystąpiła grecka pianistka Theodosia Ntokou, która mimo młodego wieku może szczycić się już entuzjastycznie przyjętymi występami oraz nagraniami (m. in. w duecie z Marthą Argerich). Towarzyszyła jej skrzypaczka Sulamita Ślubowska (zdobywczyni m.in. I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini”) oraz Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, dyrektorki artystycznej orkiestry.

Theodosia Ntokou – następczyni Argerich?

Chwalona przez BBC Music Magazine jako „dramatycznie opanowana”, „klasycznie świadoma”, „emocjonalnie elastyczna” i „odświeżająca”, Theodosia Ntokou ugruntowała swoją obecność na scenie muzyki klasycznej dzięki wspaniałym występom i interpretacjom. W styczniu 2021 r. Martha Argerich i Theodosia Ntokou nagrały album z muzyką Ludwiga van Beethovena, który został wydany przez Warner Classics z okazji 250-lecia urodzin Beethovena i który zebrał doskonałe recenzje. Przyjaźń, opieka i wskazówki, które Theodosia otrzymała od legendarnej pianistki, od czasu ich pierwszego spotkania w 2009 roku, były wielką inspiracją i poprowadziły ją na nowe drogi kariery. Martha Argerich mówiła o Teodozji jako o „Doskonałym, niezwykle utalentowanej, entuzjastycznej artystce i błyskotliwej pianiście o bardzo hojnym temperamencie”.

Na scenie Filharmonii Krakowskiej partnerować greckiej pianistce będzie Sulamita Ślubowska, przedstawiająca się jako „skrzypaczka, solistka, kameralistka, a przede wszystkim – muzyk”. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie prof. Szymona Krzeszowca, w której obecnie pracuje jako wykładowczyni akademicka. Swoje umiejętności artystyczne szkoliła również pod okiem takich wybitnych osobowości, jak Pierre Amoyal, Gidon Kremer, Maria Szwajger-Kułakowska, Pinchas Zukerman, Bomsori Kim czy Bartłomiej Nizioł.

Została doceniona na wielu prestiżowych konkursach muzycznych. Jest zdobywczynią m.in. I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini”, finalistką I Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego, uczestniczką 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

Klarnecista berlińczyków dyryguje

Już dziś, 11 marca, bohaterem kolejnej edycji cyklu „Gwiazdy z Sinfoniettą” będzie Andreas Ottensamer: klarnecista, dyrektor artystyczny i dyrygent – artysta, który swoją wszechstronnością zachwyca publiczność oraz krytyków. Na scenie orkiestrze i dyrygentowi towarzyszyć będzie waltornista Paolo Mendes, w którego wykonaniu zabrzmi Mozartowski wirtuozerski koncert na róg. W programie oprócz klasycznej „Serenady na smyczki” pióra Antonína Dvořáka znajdzie się także „II symfonia na orkiestrę smyczkową” Arthura Honeggera, dwudziestowiecznego szwajcarskiego kompozytora.

Andreas Ottensamer urodził się w 1989 roku w Wiedniu. Pochodzi z austro-węgierskiej muzycznej rodziny. Andreas wcześnie zaczął interesować się muzyką, pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał w wieku czterech lat. W wieku 10 lat rozpoczął naukę gry na wiolonczeli na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu, a następnie w 2003 r. przeniósł swoje zainteresowania na klarnet. W 2009 r. przerwał studia licencjackie na Harvardzie, aby zostać stypendystą Orkiestrowej Akademii Filharmoników Berlińskich. Od marca 2011 r. Ottensamer pełni funkcję głównego klarnecisty Orkiestry Filharmonii Berlińskiej. Ottensamer jest dyrektorem artystycznym festiwalu Bürgenstock w Szwajcarii. Jego artystyczne partnerstwa jako muzyka kameralnego obejmują współpracę z Yują Wang, Seong-Jin Cho, Lisą Batiashvili, Patricią Kopatchinskaja, Phillippe Jaroussky, Gautier Capuçon i Sol Gabetta.

Oba koncerty powstały we współpracy z Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w ramach projektu Muzyczne Mosty, łączącego krakowskie instytucje kultury. Kolejne koncerty w ramach cyklu „Gwiazdy z Sinfoniettą” 11 maja (wystąpi znany już krakowskiej publiczności Lee Reynolds) oraz wybitnym waltornistą Benem Goldscheiderem – będzie to zwieńczenie sezonu Sinfonietty Cracovii pod batutą jej dyrektorki artystycznej i pierwszej dyrygentki Katarzyny Tomali-Jedynak.

Szczegóły na stronie internetowej sinfonietta.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-02-09
Data aktualizacji: 2023-03-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź