Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Najpiękniejsze drzewko emausowe – konkurs Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa już po raz dziewiąty zorganizowało konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe. W tym roku prace należało zgłaszać do 1 kwietnia przed klasztorem norbertanek na Zwierzyńcu. Laureatów poznamy w Poniedziałek Wielkanocny. Odbędzie się także konkurs online.

Muzeum Krakowa
Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odpustowego koło klasztoru norbertanek na Zwierzyńcu. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów. Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania oraz kompozycję.

W tym roku prace można zgłaszać w aż sześciu kategoriach:

  • drzewka dziecięce – dla dzieci do 12 roku życia
  • drzewka młodzieżowe – dla młodzieży w wieku od 12 do 18 lat
  • drzewka dorosłych – dla osób powyżej 18 lat
  • drzewka rodzinne i zespołowe/grupowe instytucjonalne dziecięce
  • drzewka zespołowe/grupowe instytucjonalne
  • tradycyjne drzewko życia – bez kategorii wiekowej – kryteria w tej kategorii związane są z zastosowaną techniką i materiałem: powinno być rzeźbione w drewnie, malowane, z figurką ptaka na sprężynce.

Terminy:

Prace konkursowe były przyjmowane do 1 kwietnia do godz. 12.00. na skwerze przed klasztorem norbertanek na ul. Kościuszki 88.

O godz. 12.00 autorzy zostali przewiezieni na plac Szczepański, a następnie w barwnym korowodzie przemaszerowali do pałacu Krzysztofory na Rynek Główny 35, gdzie drzewka zostały ustawione i oczekują na ocenę jury.

Ogłoszenie wyników nastąpi w Poniedziałek Wielkanocny, 10 kwietnia, o godz. 12.00 w pałacu Krzysztofory. Tego dnia w godz. od 10.00 do 17.00 będzie można również tradycyjnie głosować na wybrane drzewko w plebiscycie publiczności, którego wyniki zostaną przekazane na profilu Domu Zwierzynieckiego na Facebooku.

Wystawa pokonkursowa będzie czynna od 10 kwietnia do 14 maja.

Konkurs online:

Muzeum Krakowa zapraszało również do udziału w konkursie online, który odbywał się na profilu Domu Zwierzynieckiego na Facebooku. Mógł w nim wziąć udział każdy, kto nadesłał zdjęcie wykonanego przez siebie drzewka na adres e-mail: zwierzyniec@muzeumkrakowa.pl w terminie do 30 marca. Głosowanie odbywa się do 6 kwietnia za pomocą polubień.

Do konkursu online można zgłaszać jedynie te prace, które nie zostaną zgłoszone do głównego konkursu w Domu Zwierzynieckim.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-02-22
Data aktualizacji: 2023-04-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź