Młodzi krakowianie zgłoście kandydatów do Nagrody Weyssenhoffa
Nauczyciele, trenerzy, edukatorzy, instruktorzy harcerscy, streetworkerzy, pracownicy świetlic czy młodzieżowych domów kultury – osoby pracujące z młodzieżą i dla młodzieży mogą zostać laureatami Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa. Do dziś trwa etap zgłoszeń do trzeciej edycji konkursu realizowanego w ramach miejskiego programu Młody Kraków.
Laureatami wyróżnienia mogą zostać przedstawiciele różnych środowisk, m.in. szkolnych, oświatowych, sportowych, harcerskich czy pozarządowych, które wspierają rozwój młodych ludzi. Znacie osoby, których działalność warto nagrodzić i pokazać? – zgłoście ich kandydatury do „Diamentowego Weyssenhoffa” (za całokształt pracy z młodzieżą) lub „Złotego Weyssenhoffa” (za realizację wybitnego działania na rzecz młodzieży w poprzednim roku kalendarzowym).
Nagroda została ustanowiona przez prezydenta Krakowa dla podkreślenia znaczenia pracy i działalności na rzecz młodzieży w Krakowie. To forma uhonorowania tych, którzy inspirują młodych ludzi, wspierają ich, budują relacje, towarzyszą we wzrastaniu i dają dobry przykład.
Młodzi ludzie sami wskazują, kto ich inspiruje
Kandydata do nagrody mogą zgłosić minimum trzyosobowe grupy osób w wieku 13-26 lat. Aby zgłosić kandydata, do dziś należy wypełnić i przesłać formularz wraz z zebranymi podpisami poparcia dla wskazanej kandydatury od co najmniej 30 osób w wieku 13-26 lat. Szczegółowe informacje, regulamin i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie Młody Kraków.
Ostatecznego wyboru laureatów nagrody dokona kapituła powołana przez prezydenta Krakowa, w skład której wchodzą przedstawiciele Młodzieżowej Rady Krakowa i Rady Miasta, członkowie Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. młodzieży, pracownicy Urzędu Miasta Krakowa oraz przedstawiciel rodziny Weyssenhoffów.
Patron nagrody
Patronem nagrody jest Antoni Weyssenhoff (1947-2010) – pedagog i działacz społeczny, który przez wiele lat prowadził działalność wspierającą młodzież w Krakowie. Był harcmistrzem i instruktorem harcerskim, dyrektorem liceum ogólnokształcącego oraz Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana, założycielem Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego oraz Towarzystwa Inicjatyw Wychowawczych im. Janusza Korczaka. Za swoje zaangażowanie i pracę na rzecz młodych ludzi został uhonorowany Orderem Uśmiechu oraz Odznaką „Honoris Gratia” przyznawaną za działalność na rzecz Krakowa.
W tym roku organizowana jest już trzecia edycja przedsięwzięcia. Laureatem ubiegłorocznej został nauczyciel Kamil Cyganik. Rok wcześniej, w pierwszej edycji, Nagrodę Diamentowego Weyssenhoffa otrzymał pedagog i socjoterapeuta Maciej Skoczołek, Złotym Weyssenhoffem został nagrodzony trener Dawid Ostręga, a wyróżnienie otrzymał Zbigniew Sabiński, emerytowany dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza”, który całe swoje życie poświęcił pracy z młodzieżą.