Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weselsza Wesoła na wiosnę

Designerzy, artyści, studenci Akademii Sztuk Pięknych, piknik w czasie Wianków, interaktywne wystawy w ramach „Sanatorium Sztuki” czy Festiwal Bomba Megabitowa. To kolejna odsłona kulturalnych wydarzeń na Wesołej.

Fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl

„Apteka Desingu” to nowy projekt KBF, jaki już od czerwca będzie realizowany na Wesołej. Zanim na dobre ruszą prace remontowe w budynku czerwonej chirurgii, zanim na Wesołą przeniesie się siedziba KBF, w budynku starej szpitalnej apteki przy ul. Kopernika 19a powstanie miejsce dla designerów i studentów ASP. Ponadto część pracowników KBF-u jeszcze w kwietniu przeniesie się do tymczasowych biur na Wesołej, żeby już teraz aktywnie działać w dzielnicy.

– To będzie przestrzeń coworkingowa dla designerów i tych wszystkich, którzy kochają design i chcą uczestniczyć w rozwoju dziedziny, która się bardzo dynamicznie zmienia. Warunkiem udziału w programie będzie chęć aktywnego uczestniczenia w zmienianiu przestrzeni na Wesołej i pomysły na animowanie wydarzeń w tej dzielnicy. Nie szukamy ludzi, którzy potrzebują tylko miejsca do pracy, ale tych, którzy chcą tu się „osiedlić” i mieć wpływ na to, co tu się będzie działo – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF-u.

 

W poszpitalnej aptece swoje miejsce znajdą także studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którzy nie zawsze mają przestrzeń, w której mogą spokojnie tworzyć.

– Chcemy być obecni na Wesołej, żeby ten obszar był obszarem kultury i sztuki, takim kreatywnym miejscem, które inspiruje, ale też gdzie można odpocząć i gdzie można się zabawić – mówi Robert Sowa, prorektor ASP w Krakowie.

Studenci ASP zaistnieli już zresztą na Wesołej, w czasie Open Eyes Art Festival. Interdyscyplinarna wystawa była prezentowana przy ul. Kopernika 15a, czyli w jednym z trzech budynków, w którym będzie działać Biblioteka Kraków.

– Chodzi o to, aby ci, którzy będą przychodzić na Wesołą mogli łączyć różne aktywności, korzystać zarówno z oferty Biblioteki Kraków jak i naszych sąsiadów, bo równolegle będziemy organizować najróżniejsze warsztaty – mówi Agnieszka Staniszewska-Mól. – Po sąsiedzku mamy także Ogród Botaniczny, a to profil mieszkańca, na którego my także czekamy – zaznacza.

– Współpraca różnych podmiotów i instytucji jest znakiem rozpoznawczym tego, co się dzieje na Wesołej. Wystarczy choćby wspomnieć spacery po Via Medicorum, organizowane przez ARMK, UJ CM i Muzeum MuFo – mówi Jan Pamuła, prezes ARMK, która zarządza terenem. – Ta współpraca jest w tej chwili tym istotniejsza, że z powodów finansowych musieliśmy wstrzymać prace nad konkursem urbanistyczno-architektonicznym, jaki miał być ogłoszony na zagospodarowanie wspólnych przestrzeni Wesołej, a życia dzielnicy nie da się przecież zatrzymać. Musimy wypracować nowy plan – dodaje.

Przestrzenią do wypracowania tego planu mają być także warsztaty organizowane przez KBF w starej aptece.

– Zobaczyliśmy, jak wielu ludzi jest zaangażowanych w rewitalizację Wesołej – podkreśla Carolina Pietyra. – I chcemy to wspierać. Wspólna przestrzeń Wesołej integruje, dlatego wiele rozwiązań zostanie wypracowanych wspólnie. Pierwsze warsztaty w starej aptece, które zapoczątkowały konkretne myślenie o tym, jaka ma być Wesoła służyły zdefiniowaniu aktualnych potrzeb – mówi.

Koleje spotkania, wszystkich ma być jeszcze pięć, po świętach wielkanocnych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-31
Data aktualizacji: 2023-04-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź