„Wspaniała Ósemka” 2023: młodzi krakowianie mnożą dobro
Mimo młodego wieku mają ogromne doświadczenie w pomaganiu, bo nie zaniedbując szkolnych obowiązków, znajdują czas, by wspierać potrzebujących i pozytywnie wpływać na najbliższe otoczenie. Mowa o laureatach 29. krakowskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych” – uczniach i uczennicach szkół ponadpodstawowych i ostatnich klas szkół podstawowych. W ostatnich miesiącach wielu z nich pospieszyło z pomocą uchodźcom z Ukrainy.
W Krakowie tysiące młodych ludzi angażuje się w pomaganie innym – wielu zaczyna już w szkole podstawowej, w uczniowskich klubach wolontariatu, lub w harcerstwie. Aby docenić wysiłek uczniów i uczennic, którzy poświęcają czas wolny od nauki na działalność charytatywną, Kraków organizuje Samorządowy Konkurs Nastolatków „8 Wspaniałych”.
W plebiscycie nagradzana jest młodzież wyróżniająca się wrażliwością społeczną, pomysłowością i energią. Laureatami zostają uczniowie i uczennice ostatnich dwóch klas szkoły podstawowej i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, którym nie brakuje odwagi, by wprowadzać pozytywne zmiany w najbliższym otoczeniu. Angażują się w pomoc koleżankom i kolegom ze szkoły, działają na rzecz społeczności lokalnej, zachęcają innych do działań prospołecznych, starają się zapobiegać przemocy, agresji czy uzależnieniom. Są koleżeńscy, uważni na potrzeby innych, pełni entuzjazmu. Otwartością i zaangażowaniem motywują innych do działań prospołecznych, pokazując, że dobro to wartość, która mnoży się poprzez dzielenie.
3 kwietnia poznaliśmy wyniki 29. krakowskiej edycji konkursu – laureatami za rok 2023 zostali: Aleksandra Klag z IV Liceum Ogólnokształcącego, Aleksandra Aksamitowska z IV Liceum Ogólnokształcącego, Zofia Data z VIII Liceum Ogólnokształcącego, Milena Jastrząb z XI Liceum Ogólnokształcącego, Maksymilian Klita z Technikum Ekonomiczno-Hotelarskiego nr 4, Karol Ośródka ze Szkoły Podstawowej nr 91, Wojciech Golczyk ze Szkoły Podstawowej nr 155 oraz Sofia Shtepa ze Szkoły Podstawowej nr 151. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Urzędzie Miasta Krakowa, laureaci odebrali upominki i dyplomy. Jury zdecydowało, że Sofia Shtepa z SP nr 151 będzie reprezentowała Kraków w ogólnopolskiej edycji konkursu.
Samorządowy Konkurs Nastolatków „8 Wspaniałych” ma bardzo długą tradycję – jego idea narodziła się w 1994 r. w Warszawie, z inspiracji westernem „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiali się przemocy i złu w małym, biednym meksykańskim miasteczku. W Krakowie plebiscyt organizowany jest od 1995 r. (od 1997 r. koordynatorem jest MDK „Dom Harcerza”). Konkurs ma promować pozytywne postawy wśród dzieci i młodzieży, w tym zaangażowanie na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy, a także upowszechniać wolontariat jako antidotum na agresję i brutalizację życia.
W ciągu 29 lat przez konkurs przewinęło się kilkaset osób, a wielu laureatów wciąż działa społecznie. Kandydata do konkursu może zgłosić każdy krakowianin, a także grupa mieszkańców, stowarzyszenie, szkoła, uczelnia, parafia czy inna instytucja lub organizacja. Może to zrobić także sam zainteresowany. Jury konkursu, złożone m.in. z przedstawicieli organizacji młodzieżowych, wyłania maksymalnie ośmiu laureatów, a spośród nich jedną osobę, która będzie reprezentować Kraków w ogólnopolskiej edycji.
Kim są krakowscy „Wspaniali” w 2023?
Aleksandra Klag, 17 lat, uczennica IV LO
W wolontariacie działa od trzech lat, m.in. w szkolnej inicjatywie „Być Razem”. Brała udział w przygotowaniu grupy wolontariuszy do obsługi punktów recepcyjnych przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Uczestniczyła w akcjach charytatywnych (m.in. w zbiórka artykułów szkolnych dla dzieci z Ukrainy, „Podziel się posiłkiem” na rzecz rodzin z Ukrainy, „Baranek Wielkanocny”, „Pamiętamy o tych, o których nikt już nie pamięta”, „Wigilia dla Ubogich” dla podopiecznych Caritas). Brała udział w projekcie edukacyjno-artystycznym „DziAK – Dziedzictwo i Animacja Kultury”. Wraz z rodzicami współpracowała z „Szafą Dobra” na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy.
Aleksandra Aksamitowska, 18 lat, uczennica IV LO
W wolontariacie działa od 10 lat. Jest przyboczną w 45. Krakowskiej Drużynie Harcerek ZHR. Organizuje regularne zbiórki i wycieczki. Zajmuje się finansami, sprzętem i dokumentacją drużyny. Działa w szkolnej inicjatywie „Być Razem”. Od lutego 2022 r. była wolontariuszką i koordynatorką działań w punkcie noclegowym dla uchodźców z Ukrainy na starym dworcu, organizowała dla nich zbiórki żywności, ubrań, zabawek. Była także wolontariuszką w punkcie noclegowym na granicy w Medyce. Uczestniczyła w wielu akcjach charytatywnych (m.in. „Podziel się posiłkiem”, „Paczka Mikołajkowa”, zbiórka karmy dla zwierząt).
Zofia Data, 17 lat, uczennica VIII LO
W wolontariacie działa od czterech lat. Od marca 2022 r. współpracuje z fundacją „Wolno Nam”, koordynując pracę wolontariuszy w bawialni dla dzieci z Ukrainy. Od 2019 r. w każdym tygodniu pomaga w zajęciach hipoterapii dla dzieci niepełnosprawnych. Jest wolontariuszką Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Uczestniczyła w wielu akcjach charytatywnych (m.in. Szlachetna Paczka, zbiórka dla uchodźców z Ukrainy, Gwiazdka dla Zwierzaka). Pełni funkcję przewodnika po Krakowie dla obcokrajowców. Koordynowała działania zespołu uczestników w programie Erasmus+.
Milena Jastrząb, 17 lat, uczennica XI LO
W wolontariacie działa od 2019 r. Jest przyboczną w 207. Krakowskiej Drużynie Harcerskiej „Żagiew” ZHP. Przygotowuje i prowadzi cotygodniowe zbiórki dla dzieci w wieku 10–12 lat. Jest przewodniczącą szkolnego klubu wolontariatu liczącego 64 członków. Organizuje działania na rzecz Domu Pomocy Społecznej (m.in. warsztaty, „Pamiętajcie o ogrodach”, „Magia Świąt”). Wystąpiła z inicjatywą udziału szkoły w konkursie „Szkoła z pasją pomagania”, aby wesprzeć Hospicjum Alma Spei. Współorganizowała wiele akcji charytatywnych (m.in. w Światowy Dzień Ubogich, „Czerwonokrzyska Gwiazdka”, „Mikołajki dla Mukoludków”).
Maksymilian Klita, 16 lat, uczeń Technikum Ekonomiczno-Hotelarskiego nr 4
W wolontariacie działa od 2019 r. Uczestniczy w pracy Szkolnego Koła Caritas nr 54. Jest przewodniczącym szkolnego wolontariatu. Organizował m.in. współpracę z Domem Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta, z Fundacją Pomocy Dzieciom. Angażował się w akcje charytatywne (m.in. Zakręcona Akcja, Bracia nasi mniejsi, na rzecz Fundacji Się Pomaga, Paczuszka dla maluszka). Jest przewodniczącym samorządu uczniowskiego, a wcześniej, od 2021 r., był w samorządzie przewodniczącym sekcji projektowej. Przygotował i przeprowadził zajęcia o roli finansów w gospodarce w Samorządowym Przedszkolu nr 138 i Szkole Podstawowej nr 21.
Karol Ośródka, 14 lat, uczeń Szkoły Podstawowej nr 91
W wolontariacie działa od 2021 r. Uczestniczy w organizacji wydarzeń kulturalno-rozrywkowych (m.in. „Wszystko, co kocham, czyli igrzyska na patio”), patriotycznych i obywatelskich (m.in. „PatrioTYzm: podaj dalej”) i charytatywnych (m.in. Super Akcja „Babeczka”). Był przewodniczącym młodzieżowej komisji wyborczej w wyborach do samorządu uczniowskiego, uczestniczy w zajęciach Krakowskiej Akademii Samorządności. Brał udział w realizacji filmów promujących ideę Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Z Fundacją Sursum Corda realizował projekt „Solidarność na sportowo”, integrujący uczniów szkoły z nowymi uczniami z Ukrainy.
Wojciech Golczyk, 13 lat, uczeń Szkoły Podstawowej nr 155
W wolontariacie działa od 2021 r. Aktywnie uczestniczy w akcjach społecznych III Dzielnicy, m.in. zbierał podpisy pod projektami w ramach Budżetu Obywatelskiego (w 2022 r. złożył własny projekt), pod petycją dotyczącą zmiany przebiegu linii tramwajowej, prowadził zbiórkę ubrań i żywności dla rodzin z Ukrainy. Sam też udzielił pomocy jednej rodzinie uchodźców. Jest aktywny w Szkolnym Kole Wolontariatu „Mali Światu”. Uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych (m.in. „Zostań Świętym Mikołajem”, paczki świąteczne dla Domu Dziecka w Kazimierzy Wielkiej, Całym Sercem z Psim Polem, Uśmiech Dzieciom, WOŚP). W czasie pandemii pomagał robić zakupy dla osób starszych i chorych. Współpracuje z wydawnictwem Jung-off-ska i popularyzuje czytelnictwo.
Sofia Shtepa, 13 lat, uczennica Szkoły Podstawowej nr 151
W wolontariacie działa od 2021 r. Jest przewodniczącą samorządu uczniowskiego. Angażuje się w realizację w szkole programu SUWAK. W szkolnej świetlicy pomagała innym w nauce. Uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych (m.in. „Bank Żywności”, kwesta na rzecz Hospicjum św. Łazarza, zbiórka dla schroniska dla zwierząt, zbiórka nakrętek). Pomagała rówieśnikom z Ukrainy w szkole. Działa w punkcie pomocy stworzonym w NCK. Razem z mamą brała udział w akcjach charytatywnych. Wspólnie z rodziną przyjmowała w domu uchodźców z Ukrainy.