Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Oddychamy coraz lepszym powietrzem

Zakaz palenia węglem i drewnem, zwiększająca się świadomość ekologiczna mieszkańców i skuteczna wymiana kotłów na terenie miasta wpływają pozytywnie na stopniową poprawę jakości powietrza w Krakowie.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

W czasie minionego sezonu grzewczego strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 3 tys. kontroli przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej. Od października 2022 r. do końca marca 2023 r., ujawnili 58 wykroczeń, nałożyli 38 mandatów karnych, sporządzili siedem wniosków o ukaranie do sądu, pouczyli 13 osób.

tabela, jakosc powietrza

Pod koniec 2020 r. zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Piotra Kleczkowskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej przeprowadził analizę jakości powietrza m.in. w Krakowie w latach 2012-2020. W przypadku pyłu zawieszonego PM10 oraz PM2,5 spadek średniego stężenia w pełnych latach kalendarzowych wyniósł ponad 40 proc., a benzo(a)pirenu ponad 50 proc.

Z każdym rokiem zmniejsza się liczba dni z ponadnormatywnymi stężeniami smogu w mieście. W czwartym kwartale 2022 r., trzykrotnie był wprowadzany drugi stopień zanieczyszczenia powietrza, podobnie było w pierwszym kwartale 2023 r.

– Jeśli natomiast porównamy rok 2015 kiedy na większą skalę ruszyły dofinansowania z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji w tym wymiana pieców oraz rok 2022 to na stacji przy al. Krasińskiego mamy o prawie 30 proc. mniej pyłu PM10 w powietrzu, na ul. Bujaka około 38 proc., a na ul. Bulwarowej 40 proc. Zatem z biegiem lat widać wyraźną tendencję malejącą – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.

dni z przekroczeniem pm10, tabela

W roku 2022 już na czterech stacjach monitoringu powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska liczba dni nie przekroczyła dopuszczalnych 35 powyżej 50 µg/m³.

Na początku tego roku decyzją Rady Miasta Krakowa został także przedłużony do 2026 r. Lokalny Program Osłonowy, który umożliwia dopłaty do rachunków za ogrzewanie dla osób, które wymieniły źródło grzewcze na ekologiczne i dysponują niskimi dochodami.

pokaż metkę
Autor: Kamil Popiela
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-04-14
Data aktualizacji: 2023-05-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź