Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Spacer po Ogrodzie Botanicznym z myślą o klimacie

Jednym z przedsięwzięć edukacyjnych, realizowanych przez zespół krakowskich Doradczyń ds. klimatu i środowiska są spacery klimatyczne po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na spacerze z przewodnikiem, wśród zieleni i kolorowych kwiatów mieszkańcy mogą posłuchać o przyrodzie, a także o wpływie jaki mają na nią zmiany klimatu. Najstarszy w Polsce krakowski ogród botaniczny to doskonałe miejsce, aby w inspirującym i relaksującym otoczeniu zrozumieć zmiany, jakie obserwujemy na co dzień.

Fot. Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu

Wiosną tego roku odbędzie się 11 takich spacerów, w których uczestniczyć będzie łącznie ok. 130 mieszkańców Krakowa, w tym także seniorów z Centrów Aktywnego Seniora (np. Mistrzejowic, Prądnika Czerwonego, Kurdwanowa). Przewodnikami podczas spacerów są doświadczeni pracownicy Ogrodu. Eksperci opowiadają m.in. o tym, jak rośliny reagują na zmiany klimatu oraz wyjaśniają przyczyny i skutki gwałtownego spadku bioróżnorodności.

Zmiany klimatu mają ogromny wpływ na świat roślin. Rosnące, średnie temperatury na Ziemi zmieniają warunki panujące na wszystkich kontynentach tak znacząco, że niektóre gatunki roślin nie potrafią się do nich przystosować. Negatywne skutki globalnego ocieplenia odczuwamy także w Polsce: i w naszym kraju znajdziemy gatunki zagrożone wyginięciem, jak np.: sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski czy brzoza brodawkowata. Coraz cieplejsza w Polsce zima zmieniła np. warunki życia sasanki, której sprzyja zalegający śnieg.

Ze zmianami klimatu wiążą się ekstremalne i gwałtowne zjawiska pogodowe, jak: wichury, susze, ulewy, wysokie i niskie temperatury. Rośliny nie tolerują tak gwałtownych zmian: wodne nie mają szans na przetrwanie w trakcie suszy, a drzewa z płytkim systemem korzeniowym są nieodporne na wichury. Cieplejsze zimy powodują także większą przeżywalność szkodników.

W trakcie spacerów przewodnicy przypominają uczestnikom o istotnej roli roślin w adaptacji do zmian klimatu: dają nam one zacienienie, obniżają lokalnie temperaturę otoczenia i pomagają retencjonować wodę. Stąd zmiana zaleceń co do częstotliwości koszenia trawników. Pozostawienie dłuższej trawy to mniejsze parowanie z gleby, wpływające pozytywnie na gospodarkę wodną.

Klimatyczne spacery po wiosennym ogrodzie z opowieścią o roślinach i zmianach klimatu potrwają do czerwca tego roku. Realizowane są w ramach projektu finansowanego z programu LIFE-IP EkoMałopolska „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego”, współfinansowanego ze środków LIFE, w ramach środków Unii Europejskiej. 

img20230515120442.jpg-Spacery klimatyczne, ogród botaniczny
Spacery klimatyczne po Ogrodzie Botanicznym Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
img20230515123846.jpg-Spacery klimatyczne, ogród botaniczny
Spacery klimatyczne po Ogrodzie Botanicznym Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Spacery klimatyczne, ogród botaniczny
Spacery klimatyczne po Ogrodzie Botanicznym UJ Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
img20230515120442.jpg-Spacery klimatyczne, ogród botaniczny
img20230515123846.jpg-Spacery klimatyczne, ogród botaniczny
Spacery klimatyczne, ogród botaniczny
pokaż metkę
Autor: Iwona Opałka / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-22
Data aktualizacji: 2023-05-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź