Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Miejsce Otwarte zainaugurowało działalność

Bogaty program bezpłatnych wydarzeń dla różnych grup wiekowych, a także otwarte dla wszystkich miejsce spotkań i oddolnych inicjatyw. Swoją działalność oficjalnie zainaugurowało Miejsce Otwarte – Centrum Integracji Międzykulturowej. W zajęciach w Miejscu Otwartym mogą brać udział zarówno uchodźcy, jak i migranci czy mieszkańcy Krakowa.

Fot. Materiały organizatorów

W programie są m.in.: kursy językowe, spotkania z psychologami i prawnikami, klub seniora oraz różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży – w sumie ponad 50 aktywności tygodniowo.

– Naszym celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni spotkań, integracji i wspólnego spędzania czasu – mówi Maria Wojtacha, dyrektor Fundacji Internationaler Bund Polska, która zarządza Miejscem Otwartym.

Miejsce powstało dzięki finansowemu wsparciu UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźców i jest koordynowane przez Danish Refugee Council - Polska. Działalność Centrum prowadzą krakowskie organizacje: Fundacja Internationaler Bund Polska, Fundacja Zustricz i Stowarzyszenie Salam Lab. Zajęcia w miarę potrzeb prowadzone są w trzech językach – po polsku, ukraińsku i angielsku.

W centrum będzie działał także punkt informacyjny, w którym będzie można dowiedzieć się, jak i gdzie w Krakowie, uzyskać profesjonalne wsparcie m.in. prawne, psychologiczne czy medyczne.

Organizatorzy podkreślają, że to co będzie działo się w Miejscu Otwartym, ma zależeć od potrzeb społeczności i ma być przez nią samą tworzone:

– Chcemy, aby oddolne inicjatywy, organizacje i osoby z dobrymi pomysłami znalazły tu przestrzeń dla swoich działań – dodaje Maria Wojtacha.

Podobne miejsca działają również w innych miastach, m.in. we Wrocławiu, w Gdyni, Warszawie, Lublinie czy Przemyślu.

– Miejsce Otwarte ma wspierać integrację uchodźców, wzmacniać spójność społeczną między uchodźcami i społecznością przyjmującą oraz być przestrzenią, w której uchodźcy mają dostęp do pomocy i różnego rodzaju usług – wyjaśnia Astrid Castelein, dyrektor biura UNHCR w Krakowie.

– Obecnie większość z osób, dla których pracujemy wraz z polskimi partnerami przybyła z Ukrainy, ale musimy również pamiętać o tych, którzy szukają bezpieczeństwa i ochrony w Polsce z powodu konfliktów w innych częściach świata. Prawo do ubiegania się o azyl i otrzymania pomocy humanitarnej jest prawem człowieka – mówi Helena Lassen, dyrektor DRC na Polskę, Mołdawię i Rumunię.

Krakowskie Miejsce Otwarte mieści się przy ulicy prof. Michała Życzkowskiego 19. Jest czynne codziennie, w tygodniu od godz. 9.00 do 20.00, a w weekendy od godz. 10.00 do 18.00.

Na zajęcia można zapisywać się poprzez formularz rejestracyjny: ib-polska.pl/miejsce-otwarte-krakow/. Liczba miejsc jest ograniczona.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-23
Data aktualizacji: 2023-11-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź