Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kompleksowe Badania Ruchu dobiegają końca

Do dziś trwają Kompleksowe Badania Ruchu na terenie aglomeracji krakowskiej.

Fot. Jan Graczyński

Przypomnijmy, że w Krakowie oraz gminach położonych w jego obszarze funkcjonalnym (łącznie w 36 gminach) od 10 maja trwają badania ankietowe w ramach Kompleksowych Badań Ruchu 2023.

Badania ankietowe potrwają tylko do dziś. Ankieterzy mają odwiedzić łącznie 6 tys. gospodarstw domowych w Krakowie oraz 4 tys. w gminach ościennych. Rozmieszczenie punktów, w których ankieterzy rozpoczynają prace, zaznaczono na grafice kolorem ciemnozielonym.

badania ruchu, mapa

Aby mieszkańcy mieli pewność, czy dana osoba faktycznie wykonuje zlecenie miasta Krakowa, każdy ankieter został wyposażony w identyfikator zawierający: zdjęcie, imię i nazwisko, numer służbowy, nazwę pracodawcy, dane miasta Krakowa, nazwę projektu, imię i nazwisko, numer kontaktowy do kierownika badań, pieczęć Krakowa i pracodawcy oraz list polecający prezydenta Krakowa.

Dlaczego Kraków prowadzi takie badania?

Badania ankietowe mają na celu pozyskanie aktualnych informacji związanych z przemieszczeniami mieszkańców w obliczu zmian, które nastąpiły w ostatnich latach, m.in.:

  • dynamiczny rozwój zabudowy mieszkaniowej oraz usługowej
  • budowa nowych odcinków drogowych
  • rozszerzona oferta przewozowa transportu kolejowego
  • wzrost znaczenia ruchu rowerowego
  • upowszechnienie pracy oraz nauki zdalnej jako następstwo pandemii COVID-19.

Na podstawie zrealizowanych badań powstanie szczegółowy opis zachowań komunikacyjnych mieszkańców Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego i na ich podstawie zostaną podjęte działania w kierunku opracowania nowego modelu ruchu dla systemu transportowego Krakowa i obszaru metropolitalnego, który umożliwi odwzorowanie obecnych oraz prognozowanie przyszłych przemieszczeń mieszkańców.

Wypracowany model ruchu stanowić będzie podstawę do podejmowania decyzji dotyczących realizacji bieżących zadań oraz planowania rozwoju systemu transportowego Krakowa, np. decyzji dotyczących budowy parkingów – Parkuj i Jedź, budowy nowych połączeń tramwajowych czy ścieżek rowerowych. Podejmowanie decyzji w oparciu o aktualne dane są niezbędne w celu poprawienia i ułatwienia przemieszczania się mieszkańców po całym obszarze metropolitalnym.

Niniejsze zamówienie uzyskało dofinansowanie z Funduszy Europejskich, jako element projektu nr POIS.06.01.00-00-0084/22-00, pn. „Od idei do zmiany – Plan Zrównoważonej Mobilności Metropolii Krakowskiej”.

Odpowiadając na pytania ankietowe, mieszkańcy przyczyniają się do usprawnienia systemu transportu w swoim otoczeniu.

pokaż metkę
Autor: Gabriela Szmaciarz
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-30
Data aktualizacji: 2023-06-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź