Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

6. Wodecki Twist Festiwal

Od 2 do 4 czerwca w Krakowie trwała 6. edycja festiwalu Wodecki Twist, który zdążył się już zadomowić na kulturalnej mapie Polski. Nie zabrakło lubianych piosenek Zbigniewa Wodeckiego, ale mottem wydarzenia był przecież twist – zaprosiliśmy zatem w muzyczną podróż do kolorowych lat 90.!

Fot. materiały prasowe

Festiwalowy piątek, 2 czerwca, jak co roku, otworzył jedyny w swoim rodzaju chóralny koncert na Rynku Głównym. Koncert, w którym każdy mógł wziąć udział, wystarczyło pojawić się tam w samo południe, aby posłuchać lub / i zaśpiewać „Zacznij od Bacha”. Tego dnia przy Skwerze im. Zbigniewa Wodeckiego na krakowskich Plantach zaplanowano małe koncerty bez biletów dla spacerowiczów i gości.

Festiwalowa kumulacja to sobota, 3 czerwca, w zjawiskowych wnętrzach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Tym razem odbyły aż dwa koncerty w jeden wieczór. Oba kameralne, eleganckie, ale niepozbawione nuty szaleństwa – tę cechę Wodecki Twist ma po swoim patronie. Wieczór rozpoczął o godz. 18.00 „Oczarowanie” z udziałem Alicji Majewskiej, Olgi Szomańskiej, Kuby Badacha i Sławka Uniatowskiego. Orkiestrę poprowadził Tomasz Szymuś, wieloletni przyjaciel i szef muzyczny festiwalowych widowisk.

Potem chwila oddechu i… Zbigniew Wodecki w zupełnie nowych, słonecznych interpretacjach w koncercie Sweet 90s – Odmładzamy Tatę i przekazujemy kolejnemu pokoleniu – mówi Kasia Wodecka-Stubbs, która od sześciu lat organizuje w Krakowie muzyczny festiwal inny niż wszystkie. Jego formuła oparta jest na bogatej – kompozytorskiej i wykonawczej – twórczości zmarłego w 2017 roku Zbigniewa Wodeckiego. Jednym z założeń Wodecki Twist  było łączenie stylów, ludzi, publiczności w różnym wieku, jak i miejsc. Festiwal jest też pomostem pomiędzy klasyką polskiej piosenki a jej nowoczesną, często awangardową odsłoną. – Kluczem jest tu dla mnie pogoda ducha taty, jego legendarne skracanie dystansu i kontakt ze słuchaczami. W ten sposób atmosfera naszego wydarzenia właściwie sama się narodziła. Wprowadzili ją jego przyjaciele, a potem młodzi artyści, których nie zdążył poznać, a wiemy, że bardzo by ich polubił – dodaje Kasia Wodecka-Stubbs.

 

Autorem nowych, niebanalnych aranżacji jest gitarzysta, producent, kompozytor i improwizator Kamil Pater. – Ten pomysł narodził się w moim wyobrażeniu, że młody Zbyszek Wodecki, nieznany jeszcze nikomu piosenkarz, przychodzi do mojego studia z propozycją współpracy nad swoimi utworami – mówi Kamil Pater. Zależało mu na tym, aby we współczesnych interpretacjach zachować retro brzmienie, tak pasujące do charakteru Zbigniewa Wodeckiego. W koncercie wzięli udział Natalia Przybysz, Mery Spolsky, Wiktor Dyduła, Piotr Odoszewski, Dawid Tyszkowski i Wiktor Waligóra. Zaśpiewają z towarzyszeniem dziewięcioosobowego zespołu pod kierownictwem Kamila Patera.

Tym samym rozpoczyna się wyjątkowa współpraca Wodecki Twist i Męskiego Grania. – Fuzja dwóch najfajniejszych polskich festiwali jest takim nowym otwarciem, nową przestrzenią, w której – jestem pewna – wszyscy poczujemy się dobrze. I publiczność, i muzycy – tłumaczy Kasia Wodecka-Stubbs.

W niedzielę, 4 czerwca, – to także tradycja – Wyspa Muzyki w Forum Przestrzenie, niezwykłym miejscu Krakowa, które daje poczucie nieustających wakacji. Publiczność spędziła tam całe popołudnie aż do późnego wieczora, a do piosenek Zbigniewa Wodeckiego tańczyła i bawiła się dzięki energii wykonawców.

Wodecki Twist przyznał w tym roku kolejną „Nagrodę W” – za wszechstronność, wybitność i artystyczną wytrwałość. Nagroda wręczana jest osobom, które w szczególny sposób zaistniały w życiu Zbigniewa Wodeckiego. Laureatem pierwszej edycji nagrody był kompozytor Wojciech Trzciński, drugiej – Irena Santor i Alicja Majewska. W 2023 roku odebrał ją Wojciech Mann, który jest nie tylko legendarnym muzycznym dziennikarzem, ale też autorem słów do pierwszego wielkiego przeboju Zbigniewa Wodeckiego – piosenki „Znajdziesz mnie znowu”, czyli popularnej „Muszelki”.

Dodatkowe informacje na profilu festiwalu oraz na stronie www.wodeckifestiwal.pl

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-05-31
Data aktualizacji: 2023-06-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź