Piknik naukowo-przyrodniczy na Wesołej
Astronomiczne eksperymenty i warsztaty, zabawy i ciekawostki, oglądanie meteorytów i obserwowanie ciał niebieskich, mobilne planetarium i ponad pięciometrowa makieta Słońca, a także wiankowe zabawy, poszukiwanie baśniowego kwiatu paproci, warsztaty sensoryczne i strefa zabawy – tak 24 czerwca wyglądał piknik naukowo-przyrodniczy na Wesołej.
Wydarzenie, które łączyło inspiracje kosmosem z baśniowymi Wiankami, trwało od godziny 11.00 do 16.00. Na piknik (również z własnymi kocami) zapraszali organizatorzy: Miasto Kraków i KBF – wstęp był bezpłatny!
Sobotni naukowo-przyrodniczy piknik na Wesołej upłynął pod znakiem kosmicznych atrakcji. Dosłownie i w przenośni. Wydarzenie nawiązywało do Roku Kopernika, ale również do Wianków, tradycji świętojańskich i letniego przesilenia. Dla dzieci i młodzieży przygotowano szereg warsztatów, zabaw i pokazów naukowych – była to świetna okazja, by dobrze spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.
Pozaziemskie atrakcje
Wspólne eksperymenty, przygotowanie do wyprawy na inną planetę, wielka rywalizacja wody i ognia oraz testowanie teleskopów zwierciadlanych, obserwowanie oddalonych obiektów, a także plam na słońcu – to wszystko w cieniu gigantycznego modelu Słońca o średnicy 5,5 metra! Dzieci mogły poznać tajniki odczytywania mapy nieba, obejrzeć prawdziwe meteoryty i dowiedzieć się, co można zaobserwować na wieczornym niebie.
W tajemnice wszechświata wprowadzały seanse w mobilnym planetarium, które stało na terenie pikniku. Pasjonaci astronomii w przystępny sposób opowiadali o swojej ulubionej dziedzinie. Dla przyszłych astronautów była to prawdziwa gratka!
Warsztaty i zajęcia
Warsztaty to nieodłączny element organizowanych przez KBF wydarzeń, dlatego podczas pikniku na dzieci czekał szereg kreatywnych zajęć rozwijających ich wyobraźnię, uczących szacunku do przyrody i budujących więzi.
Można było uczestniczyć w zajęciach z tworzenia roślinnego kolażu na płótnach w formie układu planetarnego oraz podczas budowania lalkowych, kosmicznych istot – mięsożernych roślin z Marsa, piaskowych ślimaków z Jowisza i… co tylko mali artyści wymyślą.
Warsztaty z wykonywania drewnianych obrazów na desce inspirowane były z troską o środowisko. Dzieci mogły porozmawiać z prowadzącymi o tym, jak można dbać o Matkę Ziemię, tworząc niezwykłe obrazy przy użyciu gwoździ, patyków, nakrętek od butelek i wielu innych zaskakujących materiałów. Dary ziemi w postaci kwiatów i ziół okazały się z kolei niezbędne podczas warsztatów z wykonywania mydeł glicerynowych o różnych zapachach, kształtach i kolorach.
Podczas pikniku odbyły się również warsztaty sensoryczne wzmacniające postawy zrozumienia i otwartości, zwłaszcza wobec osób z niepełnosprawnościami. Tym razem poprzez zabawę uczestnicy mogli poznać świat osób niewidomych.
Wiankowe celebracje
Uczestnicy zajęć zostali zachęceni do eksplorowania pojęcia różnorodności w każdym jego znaczeniu. Podczas warsztatów artystycznych dzieci mogły wyrazić emocje, jakie wyzwala w nich udział w świętowaniu Wianków. Mocnych wrażeń nie zabrakło również podczas poszukiwań kwiatu paproci! Młodzi odkrywcy mogli wziąć udział w grze terenowej, podczas której tropili płatki legendarnego kwiatu rozsiane po terenie imprezy, a do tego wzięli udział w specjalnym przedstawieniu!
Strefa zabawy i informacje techniczne
Przyjazny maluchom tor przeszkód czy malowanie na trawie – najmłodsi również znaleźli swoje miejsce na pikniku dzięki strefie Kids in Krakow. Czekał na nich miły kącik, a w nim bezpieczne, miękkie zabawki, które umilały sobotni czas.
Podczas Pikniku na Wesołej wszystkie warsztaty były dostępne z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Warsztaty odbywały się będą pod namiotami, które zapewniały ochronę przed słońcem i deszczem. Na terenie pikniku uczestnicy mogli również znaleźć foodtrucki, stoisko z lodami i napojami.
Gospodarzem przestrzeni jest Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, która zapraszała do dzielnicy Wesoła!