Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Inicjatywa lokalna 2023 na półmetku

Jeszcze przez najbliższe pół roku można złożyć wniosek na zadania w ramach tegorocznej inicjatywy lokalnej. W tym roku przewidziano na to kwotę 200 tys. zł. Środki nadal są do rozdysponowania dla osób lub organizacji, które chcą zmienić swoje otoczenie lub zaktywizować lokalną społeczność.

Fot. Projekt „Piękna, zdrowa i kreatywna kobieta”, fot. Magdalena Perłowska

Do tej pory w przeciągu sześciu miesięcy została już złożona rekordowa ilość, bo aż 21 projektów. Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, koordynujący inicjatywę lokalną zauważa, że do tej pory średnia, ale roczna to było około 20 wniosków.

Tradycyjnie wśród wniosków dominują przedsięwzięcia związane z aranżacją terenów zielonych, ale są tu także projekty sportowe, kulturalne czy w obszarze zdrowia.

Większość ze złożonych inicjatyw została już wykonana, natomiast niektóre projekty jeszcze przed nami między innymi: amatorskie regaty żeglarskie, otwarty trening quadballa czy piknik rodzinny w Zesławicach.

Garść inspiracji

Szukając inspiracji, jakie wnioski można złożyć, warto sprawdzić pomysły realizatorów z ubiegłych lat na stronie bip.krakow.pl .

Wśród ciekawych tegorocznych zadań znalazła się inicjatywa lokalna „Piękna, zdrowa i kreatywna kobieta”. Wnioskodawczynie to aktywne mieszkanki Kozłówka, które przy współpracy z Fundacją IBEZraka zrealizowały cykl warsztatów dla kobiet poświęconych zdrowiu, kreatywności i kobiecości. Wydarzenie odbyło się w przestrzeni miejskiej, czyli w Miejscu Aktywności Mieszkańców na os. Na Kozłówce 25.

Kolejny inspirujący projekt to „Spotkanie ze sztuką – w poszukiwaniu siebie”. Był to cykl warsztatów poświęconych technikom artystycznym takim jak: ołówek, akryl, pastele, gwasz, fotografia. Wszystkie zajęcia zostały przeprowadzone przez mieszkańców, natomiast wsparciem miasta był zakup materiałów plastycznych niezbędnych do przeprowadzenia spotkań. Efekty pracy będzie można już niebawem obejrzeć w trakcie organizowanej przez wnioskodawców wystawy.

Ciągły nabór w ramach inicjatywy lokalnej

Inicjatywa lokalna to kolejna obok budżetu obywatelskiego możliwość uczestniczenia mieszkańców w procesie kształtowania miasta. Jednak w przeciwieństwie do projektów w ramach budżetu obywatelskiego, które mają z góry ustalony harmonogram i terminy zgłoszeń, w tym przypadku mieszkańcy mogą wdrażać swoje pomysły przez cały rok, aż do wyczerpania puli środków.

Warto dodać, że wszystkie projekty są składane, oceniane, a co najważniejsze wykonane w danym roku kalendarzowym. Składając wniosek warto się pospieszyć, gdyż musimy rozliczyć się z tych działań w danym roku.

Jak złożyć wniosek?

Jeśli już mamy pomysł i grupę osób, która będzie go realizować, to czas na przygotowanie wniosku. Wszystkie niezbędne dokumenty oraz punktacja wniosków dostępna jest na stronach obywatelski.krakow.pl .

Przygotowując budżet wniosku warto przypomnieć, że bardzo ważną kwestią jest wkład własny mieszkańców, czyli praca podczas realizacji projektu.

Miasto nie przekazuje bezpośrednio wnioskodawcom środków finansowych (dotacji), a jedynie realizuje niezbędne zakupy w założonej kwocie czy prace swoimi narzędziami, natomiast pomoc rzeczową przekazuje w ramach użyczenia na czas realizacji inicjatywy.

Jeśli potrzebujemy konsultacji w sprawie inicjatywy lokalnej możemy kontaktować się z pracownikiem Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia pod nr tel. 12 616 78 05.

Wniosek można:

  • wysłać tradycyjnie pocztą na adres: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, Referat ds. Partycypacji i Dialogu, ul. Jana Dekerta 24, 30-703 Kraków
  • złożyć poprzez platformę e-PUAP za pomocą profilu zaufanego opatrując go kwalifikowanymi podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufania ePUAP
  • złożyć w siedzibie Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, ul. J. Dekerta 24 lub w innych siedzibach Urzędu Miasta Krakowa.

Obszary, w których można realizować inicjatywy lokalne:

  • działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych – za wyjątkiem z wyjątkiem zadań dotyczących budowy lub rozbudowy kanalizacji i sieci wodociągowej (regulują je odrębne uchwały Rady Miasta Krakowa)
  • działalność charytatywna
  • podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej
  • działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego
  • kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego
  • promocja i organizacja wolontariatu
  • edukacja, oświata i wychowanie
  • wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej
  • turystyka i krajoznawstwo
  • ekologia i ochrona przyrody
  • porządek i bezpieczeństwo publiczne.
pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-06-16
Data aktualizacji: 2023-06-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź