Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Indeks zdrowych polskich miast

Indeks został przygotowany przez ekspertów ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Fundacji GAP i Grupy Lux Med. Do jego opracowania wykorzystano dane z 66 polskich miast na prawach powiatu, w tym z Krakowa. W badaniu uwzględniono m.in jakość powietrza, dostęp do terenów zielonych czy poziom zanieczyszczenia wód. Jak w zestawieniu wypada Kraków? 

Indeks Zdrowych Miast prezentuje wyniki analizy danych w ośmiu kategoriach: Zdrowie, Ludność i pokolenia, Usługi komunalne i społeczne, Edukacja, Mieszkalnictwo, Środowisko, Infrastruktura oraz Przestrzeń a także zestawienie ogólne, podsumowujące wyniki ze wszystkich kategorii.

Analizie poddane zostały takie czynniki jak m.in.:

  • Stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu
  • Stężenie dwutlenku azotu NO2 w powietrzu
  • Powierzchnia terenów zieleni – procentowo w powierzchni ogółem
  • Odpady zebrane selektywnie – procentowo względem odpadów zebranych ogółem
  • Drogi rowerowe – relacja długości dróg rowerowych do długości ulic
  • Czynne przystanki autobusowe i tramwajowe –na 1 km2 powierzchni miasta.

W zestawieniu ogólnym Kraków zajął 11 miejsce (pierwsze przypadło stolicy). W kategorii Usługi komunalne i społeczne nasze miasto uplasowało się na miejscu drugim (za Rzeszowem), w Edukacji na miejscu siódmym a w kategorii Przestrzeń na ósmym.

W kategorii Środowisko natomiast na podium znalazły się kolejno: Sopot, Olsztyn i Poznań. Te miasta – wg autorów Indeksu zdrowych polskich miast – podejmują najwięcej działań proekologicznych.

Badanie stanu środowiska naturalnego, w tym szczególnie jakości ziemi, powietrza i wody jest niezwykle ważne dla zdrowia mieszkańców miast. To właśnie te trzy elementy stanowią bowiem fundament naszego ekosystemu. Indeks zdrowych miast ma być narzędziem, które pomaga im w identyfikowaniu problemów ekologicznych, a co za tym idzie wspiera je w podejmowaniu działań mających na celu ochronę środowiska i zapewnienie jak najlepszych warunków życia.

Jak twierdzą autorzy opracowania: „w miastach obserwujemy rosnące zaniepokojenie dotyczące zmian klimatycznych, degradacji środowiska i utraty różnorodności biologicznej. Świadomość tych problemów wzrasta, a mieszkańcy coraz częściej dostrzegają bezpośrednie i pośrednie skutki zaniedbań w tym obszarze, znaczenie jakości powietrza czy dostępu do terenów zielonych.”

Indeks zdrowych miast będzie co roku aktualizowany. Zapoznaj się z pełnym raportem.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-07-04
Data aktualizacji: 2023-07-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź