Trwa Europejski Tydzień Mobilności
16 września rozpoczął się Europejski Tydzień Mobilności. Motywem przewodnim tegorocznej kampanii jest hasło „Oszczędzaj energię”. W tym roku Kraków koncentruje się na zachęcaniu mieszkańców do wyboru niskoemisyjnych środków transportu. Podczas wydarzenia, trwającego do 22 września, miał również swoją premierę bilet KKM odzwierciedlający ślad węglowy podróży.
W tym roku Europejski Tydzień Mobilności 2023 rozpoczął się od rodzinnego pikniku na ulicy Krupniczej (przy skrzyżowaniu z ulicą Loretańską), którego tytuł to „Wszystko o transporcie”. Poprzez zabawy, quizy oraz zabawy mieszkańcy Krakowa mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak działają hulajnogi elektryczne oraz jak bezpiecznie poruszać się za pomocą ekologicznych środków transportu w mieście.
17 września zaprosiliśmy mieszkańców Krakowa na kolejną odsłonę Wielkiej Lekcji Ekologii. Przebiegła ona pod hasłem „Kierunek klimat”. Tematom mobilności, elektromobilności i transportu miejskiego przyglądaliśmy się szczególnie, nakłaniając mieszkańców Krakowa do wyboru niskoemisyjnych form podróżowania po mieście.
Wielka Lekcja Ekologii miała na celu przekazanie wiedzy na temat przyczyn i skutków zmian klimatu, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki niskoemisyjnej, wodnej i zagadnień związanych z jakością powietrza, a także informacji o dostępnych programach i projektach realizowanych przez spółki miejskie, jednostki organizacyjne Miasta Krakowa oraz wydziały Urzędu Miasta Krakowa. Była okazją do pokazania organizacji, kół naukowych etc. zaangażowanych w działalność na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Uczestnicy mogli skorzystać m.in. ze stanowiska do obserwacji chmur, wykonać quizy transportowe, poznać pojazdy przyszłości oraz wiele innych.
Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza do obiegu bilet, który zawiera informację o śladzie węglowym przejazdu. Dodanie napisu na bilecie oraz w aplikacji mobilnej ma wyraz symboliczny. To część kampanii edukacyjnej, podczas której miasto chce również upowszechniać wiedzę o tym, jaki wpływ ma działalność człowieka na środowisko, jak możemy go ograniczyć, dokonując codziennych wyborów i dlaczego jest to tak istotne dla nas wszystkich. Bilet zaprezentowano 18 września.
Podobnie jak w ubiegłych latach 22 września obchodzimy również „Europejski dzień bez samochodu”. Każdy podróżujący po mieście komunikacją miejską jest uprawniony do bezpłatnych przejazdów. Politechnika Krakowska również aktywnie angażuje się w działania w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności poprzez udostępnienie Symulatora tramwaju NGT6. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w symulatorze.
W trakcie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej przy ulicy Wielopole 17a gwarantuje szereg zajęć edukacyjnych. Uczestnicy mogą skorzystać m.in. z warsztatów „jak bezpiecznie poruszać się po mieście” czy z zajęć jogi „jak zadbać o swoje ciało po spacerze i rowerze”, oraz z wielu innych.
W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023 aż do 7 października potrwają kontrole rowerowe prowadzone w wielu lokalizacjach Krakowa.
Program Europejskiego Tygodnia Mobilności 2023 w Krakowie do pobrania.