Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Gloria Artis dla Janusza Szydłowskiego

2 października Janusz Szydłowski, dyrektor Krakowskiego Teatru Variete, otrzymał odznaczenie „Zasłużony kulturze Gloria Artis” I stopnia.

Fot. K. Olesiak

Medal nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Janusz Szydłowski był jednym z założycieli i aktorem Teatru STU oraz współzałożycielem „Grupy Proscenium” przy Teatrze Rozmaitości w Krakowie. W 1983 roku emigrował z Polski. Mieszkał we Włoszech, gdzie studiował język włoski, literaturę oraz dramat w Instituto Dante Alighieri w Bolonii, równocześnie pracując jako pedagog w Instituto Superiore di Studi Musicali „O. Vecchi – A. Tonelli” w Modenie i Carpi. Na zaproszenie emigracyjnego Teatru Nowego przeprowadził się do Londynu, gdzie przez dwanaście lat występował na scenie, założył Teatr Impresaryjny oraz prowadził i reżyserował kabaret Od A Do Z, z którym podróżował po Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Szwecji i Ameryce Łacińskiej.

Po powrocie do Polski współpracował z krakowskimi, i nie tylko, scenami teatralnymi. Na Scenie Pod Ratuszem nowohuckiego Teatru Ludowego wyreżyserował w 1997 „Perły Kabaretu Mariana Hemara”, w których także wystąpił, a w 1998 „Wieczór kawalerski” Robina Hawdona, nominowanego do Krakowskich Złotych Masek jako najlepszy spektakl roku. Farsę tę reżyserował następnie w Katowicach, Sosnowcu i Tarnowie. Realizował również: „Stosunki na szczycie”, „Najstarszą profesję” i „Bez seksu proszę”.

Wraz z Janem Polewką napisał scenariusz i wyreżyserował „Andę” – pierwszy spektakl dyplomowy Wydziału Wokalno-Aktorskiego w krakowskiej PWST. Spektakl ten ma formę muzyczno-kabaretowego wieczoru opartego na utworach Andy Kitschmann.

Dla Teatru Bagatela oraz warszawskiego Teatru Komedia przygotował musicalową adaptację „Tajemniczego ogrodu” (1999), również wyróżnianą. Na scenie Opery Krakowskiej wyreżyserował światową prapremierę musicalu Stevena Markwicka „Mały Lord” (2011), a dla Teatru STU współprzetłumaczył i wyreżyserował komedię taneczną „To tylko miłość”.

W 2005 roku w ramach programu „Niepełnosprawny artysta”, wyreżyserował adaptację andersenowskich „Dzikich łabędzi” z udziałem niewidomych i słabowidzących aktorów – amatorów.

W 2015 roku, po latach starań Janusza Szydłowskiego, inaugurację miał pierwszy muzyczny teatr w Krakowie, którego został dyrektorem artystycznym i naczelnym i pełni tę funkcje do dziś. Krakowski Teatr Variete to scena, na której tworzy się i upowszechnia sztukę rozrywkową przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów i poziomu artystycznego godnego największych scen musicalowych w kraju. Teatr prowadzi również cykl koncertów pod marką Variete, na które zapraszani są muzycy światowej sławy. Instytucja gości cenione gwiazdy, jest także szansą dla młodych artystów oraz miejscem startu dla nowych przedsięwzięć.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-10-04
Data aktualizacji: 2023-10-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź