Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

59. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie

Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, najstarsze wydarzenie celebrujące twórczość autorską w Polsce, odbywa się w dniach 19–22 października. W programie pięć koncertów oraz konkurs, wydarzenia odbędą się na trzech krakowskich scenach.

Fot. Studencki Festiwal Piosenki

W erze burzliwych czasów, efemerycznych karier i przystępnych treści, festiwal stał się miejscem, gdzie nonkonformistyczni artyści, często tworzący w opozycji do głównych nurtów i poszukujący głosu swojego pokolenia, mogą prezentować swoją twórczość. Festiwal wspiera twórców eksplorujących, młodych artystów, muzyków i literatów, którzy potrzebują bezpiecznej przestrzeni, aby zostać wysłuchanymi, a ich dzieła pokazane szerszej publiczności.

Przez lata Studencki Festiwal Piosenki pozostawał ważnym punktem na artystycznej mapie Polski, stając się nierozłącznym elementem artystycznej rzeczywistości kraju i wpływając na rozwój trwałych wartości kulturalnych. Na jego scenie pierwsze kroki stawiali m.in. Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Jacek Kaczmarski, Jan Wołek, Piotr Rogucki, Adam Nowak, Zbigniew Zamachowski i Renata Przemyk.

W tym roku odbędzie się 59. edycja festiwalu. W programie znajdzie się pięć koncertów oraz konkurs, wydarzenia odbędą się na trzech krakowskich scenach.

Herbert 3.0

20 października, w Nowohuckim Centrum Kultury, w ramach projektu "Herbert 3.0", wystąpili: Mela Koteluk, Justyna Święs, Abradab, Czesław Mozil i Skubas. Wybitne osobowości, twórcze spojrzenia i różnorodne wrażliwości został2y zaprezentowane w formie unikatowych interpretacji. Usłyszeć można było m.in. „Dwie Krople” w wykonaniu Justyny Święs, „Napis” – Meli Koteluk, epicką kompozycję do wiersza „Ballada” o tym, że nie giniemy autorstwa Skubasa, teatralno- muzyczne interpretacje Czesława Mozila – „Pan cogito o cnocie”, „Śmierć Lwa” czy „Ze szczytu schodów”, gdzie wiersz wpleciony zostaje przez Abradaba w hip-hopową konwencję. W 2023 roku przypada 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Artystom towarzyszył 11-osobowy zespół – kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia jest aranżer i kompozytor Miłosz Wośko. Zobacz więcej informacji na temat koncertu.

Festiwalowy konkurs

Weekend wypełniony muzyką rozpoczniemy od najważniejszego wydarzenia festiwalu, czyli konkursu, który odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Do Konkursu zaproszeni są twórcy wyłonieni w kwalifikacjach odbywających się na terenie całego kraju podczas przeglądów, konkursów i festiwali piosenki, organizowanych (jako autonomiczne przedsięwzięcia) przez środowiska studenckie oraz inne – silnie zainteresowane rozwojem i promocją twórczości muzycznej i literackiej młodych artystów debiutantów.

Czarne Anioły

Kilka godzin po zakończeniu konkursu na tej samej scenie rozpocznie się koncert „CZARNE ANIOŁY... wyprowadzę z rzeczy cienie” – interpretacje utworów z repertuaru Ewy Demarczyk w wykonaniu Natalii Sikory. "Czarne Anioły", które snują swoje szepty w Piosenkach śpiewanych przez Ewę Demarczyk w interpretacji Natalii Sikory staną się Aniołami Światła. Samotna i porzucona Miłość odnajdzie swoich nowych Kochanków i zatańczy dla nas Tango, które zagra Zespół Tango Attack w aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego.

Koncert Finałowy

Wielki finał, odbędzie się dziś, 22 października w Muzeum Manggha. Koncert Finałowy podzielony na został na dwie części: I – Koncert Laureatów, II – Recital Magdy Umer, która wraz z zespołem pod kierownictwem pianisty Wojciecha Borkowskiego zaprezentuje piosenki wielu znakomitych twórców. Magda Umer to mistrzyni interpretacji piosenki literackiej. Perfekcyjne łączenie muzyki ze słowem sprawiło, że w latach 70-tych ubiegłego stulecia śpiewane przez Nią piosenki stały się wręcz przebojami. Artystce towarzyszy zespół znakomitych młodych muzyków pod kierownictwem pianisty i autora wszystkich aranżacji Wojciecha Borkowskiego. Usłyszymy piosenki Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Magdy Czapińskiej, Andrzeja Woyciechowskiego, Andrzeja Trzebińskiego, Jonasza Kofty, Jerzego Jurandota, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, z muzyką Seweryna Krajewskiego i innych.

Więcej informacji na stronie festiwalu oraz na profilu na Facebooku

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-10-17
Data aktualizacji: 2023-10-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź