Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzieła Jana Bukowskiego w Muzeum Cystersów w Mogile

W Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów w Mogile przy ul. Klasztornej 11 od 4 listopada można zwiedzać wystawę „Pięć panneaux decoratifs Jana Bukowskiego” zorganizowaną w 150 rocznicę urodzin i 80 rocznicę śmierci artysty.

Fot. Tadeusz Łyczakowski

Jan Bukowski (1873–1943) należy do grona najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski i Międzywojnia, związanych z malarstwem i ze sztuką dekoracyjną. Studia artystyczne odbył na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ale też w Monachium, Paryżu i we Włoszech. Był jednym z założycieli Towarzystwa Polska Sztuk Stosowana i profesorem Szkoły Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Był również kierownikiem artystycznym drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowskiego Zakładu Witrażów Żeleńskiego.

Zostawił po sobie kilkaset projektów książkowych i graficznych, u Żeleńskich projektował witraże, a na wystawy – meble zwane od dobieranej tapicerki „pisankami”. Przede wszystkim był jednak wielkim dekoratorem wnętrz kościelnych, a jego dokonania na tym polu można by objąć, tak jak u Wyspiańskiego i Mehoffera, określeniem Opus Magnum. Dzieła Bukowskiego można zobaczyć w wielu krakowskich kościołach, min. Kościele Mariackim, bazylice oo. Jezuitów przy ul. Kopernika, czy Domku Loretańskim w klasztorze oo. Kapucynów. Bukowski dekorował na terenie Polski a głównie Galicji około 40 kościołów, zarówno wnętrza historyczne jak i współczesne, dzięki współpracy z architektami, w tym przede wszystkim z Janem Sas Zubrzyckim i Franciszkiem Mączyńskim.

To, co jest zaprezentowane na obecnej wystawie w klasztorze w Mogile, gdzie również Bukowski wykonał polichromie w 1919 roku, to zespół pięciu ogromnych malowideł o tematyce narodowo–religijnej przywiezionych z kościołów w Nowym Sączu i Tarnowie. Są to płótna o imponujących rozmiarach, gdzie bok każdego z nich przekracza 3 metry, a system zawieszeń jak dla gobelinów, pozwala na ich prezentację. W rozbudowanych scenach figuralnych rozpoznajemy postaci polskich świętych i królów.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-07
Data aktualizacji: 2023-11-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź