Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Która książka powinna otrzymać Nagrodę Żółtej Ciżemki?

Trwa etap zgłoszeń do tegorocznej 8. edycji Nagrody Żółtej Ciżemki. Do 31 stycznia można przekazywać propozycje polskich książek dla dzieci i młodzieży, które powinny zostać uhonorowane tym wyróżnieniem. Nieważne czy jesteś wydawcą, czytelnikiem czy rodzicem małego czytelnika – książkę do nagrody może zgłosić każdy.

Nagroda Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży została powołana przez Bibliotekę Kraków w 2017 r., w setną rocznicę śmierci Antoniny Domańskiej, autorki opowiadań i powieści m.in. Historii Żółtej Ciżemki, na której wychowały się pokolenia Polaków.

− W ten sposób nawiązano do najlepszych polskich tradycji literatury dla dzieci. Celem Nagrody jest uhonorowanie najpiękniejszych i najbardziej wartościowych polskich wydawnictw adresowanych do młodszych czytelników. To wyróżnienie rodzimych autorów, ilustratorów i grafików, dzięki którym literatura może wciąż silnie oddziaływać na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, a przy tym dawać im przyjemność obcowania z dobrą książką – podkreśla Agnieszka Staniszewska-Mól, dyrektorka Biblioteki Kraków.

Każdy może zgłosić propozycję

Do nagrody można zgłaszać książki polskich twórców wydane po raz pierwszy w 2023 r. − w wersji papierowej, w języku polskim. Propozycje może składać każdy – osoby indywidualne oraz wydawnictwa.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: zoltacizemka@biblioteka.krakow.pl, podając: tytuł książki, imię i nazwisko autora, imię i nazwisko ilustratora, nazwę wydawnictwa, rok i miejsce wydania.

Jedna osoba może rekomendować jedną książkę (indywidualny zgłaszający nie musi przesyłać egzemplarzy recenzenckich). Wydawca natomiast może zgłosić do pięciu tytułów, przesyłając na adres Biblioteki Kraków (pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego 3, 31-154 Kraków z dopiskiem „Nagroda Żółtej Ciżemki”) jednocześnie 2–5 egzemplarzy danego tytułu. Szczegółowe informacje oraz regulamin można znaleźć na stronie Biblioteki Kraków.

Spośród zgłoszonych propozycji kapituła nagrody, złożona z przedstawicieli Biblioteki Kraków oraz ekspertów w dziedzinie literatury dla dzieci i młodzieży, wybierze nominowanych do nagrody literackiej oraz nagrody graficznej.

8. edycja konkursu

Konkurs organizowany jest już po raz ósmy. W ubiegłym roku laureatem został Maciej Szymanowicz, który napisał i zilustrował „Marzenia. Fakty, mity, głupoty”. We wcześniejszych edycjach uhonorowani zostali także: Barbara Kosmowska, Emilia Dziubak, Eliza Piotrowska, Katarzyna Maziarz, Małgorzata Zając, Ewa K. Czaczkowska, Katarzyna Fus, Katarzyna Kozłowska, Agnieszka Żelewska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Gosia Herba i Mikołaj Pasiński.

Do tego grona niebawem dołączy laureat lub laureaci 8. edycji konkursu. Zwycięzców kapituła nagrody wybierze spośród zgłoszeń, które były zbierane do 31 stycznia. Nagroda Żółtej Ciżemki to gratyfikacja finansowa w wysokości 25 000 zł, której fundatorem jest prezydent Krakowa, a także uroczyście wręczana wyjątkowa statuetka autorstwa Marka Stawowczyka.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-13
Data aktualizacji: 2024-02-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź