Fotowoltaika na zabytkach
Jednostka Klimat–Energia–Gospodarka Wodna rozpoczyna realizację inwestycji fotowoltaicznych na dachach obiektów objętych ochroną konserwatorską. Wszystko po to, by poprawić wydajność energetyczną gminnych budynków. Dotyczyć to będzie m.in. Nowohuckiego Centrum Kultury, wybudowanego w latach 70. XX wieku.
Walka z postępującymi zmianami klimatu toczy się na wielu frontach. Jednym z nich jest sektor budowlany. To właśnie budynki odpowiadają za 40% zużycia energii. Przepisy prawa budowlanego wciąż się zmieniają. Pojawiają się coraz większe wymagania energetyczne, a każda modernizacja ma na celu nie tylko realizację rozwiązań, które przynoszą miastu oszczędności, ale i troskę o estetykę obiektu o wartości historycznej.
KEGW staje przed nowym wyzwaniem: montaż paneli słonecznych na budynkach użyteczności publicznej objętych zapisami uchwały o utworzeniu Parku kulturowego Nowa Huta. Przed KEGW opracowanie kompleksowych dokumentacji projektowych instalacji na Nowohuckim Centrum Kultury i na Szkole Podstawowej nr 53 przy ul. Skośnej, która ma już ponad 130 lat.
Wprowadzenie ekologicznych i oszczędnych technologii do zabytków może się odbywać na zasadach określonych przez konserwatora. Już teraz, po zakończeniu ekspertyz technicznych obu budynków wiadomo, w jakim stopniu tego typu instalacja PV musi współgrać z krajobrazem kulturowym i tłem przyrodniczym. Ważne jest utrzymanie wizualnego odbioru krajobrazu, na przykład Łąk Nowohuckich i historycznego rysu parku kulturowego Nowa Huta. To nadzór i zgody konserwatora zabytków pozwolą na zastosowanie takich paneli fotowoltaicznych, aby nawet widoczna z punktu widzenia odbiorcy stojącego na ziemi instalacja nie zaburzała zabytku w jego autentycznej substancji. Panele muszą być niewidoczne lub nie mogą specjalnie rzucać się w oczy.
Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna na oferty opracowania dokumentacji projektowych czeka do 24 listopada, do godziny 10.00. Szczegóły na stronie www.kegw.krakow.pl w kategorii „Przetargi”.