Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

100. rocznica śmierci Włodzimierza Przerwy-Tetmajera

26 grudnia przypada 100. rocznica śmierci Włodzimierza Przerwy-Tetmajera – polskiego malarza i grafika, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, polityka, działacza ludowego i niepodległościowego. Z tej okazji na jego grobie, na cmentarzu Bronowice, zapłonie znicz od władz miasta.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

29 grudnia 2022 r. Muzeum Krakowa wraz z partnerami i krakowianami zainaugurowało obchody Roku Włodzimierza Tetmajera Uchwałę o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera podjął jednogłośnie Senat RP w uznaniu zasług artysty, z okazji 100-lecia jego śmierci. Ideę obchodów zgłosiło Muzeum Krakowa.

Urodzony 31 grudnia 1861 r. w Harklowej Włodzimierz Tetmajer był jednym z prekursorów malarstwa młodopolskiego, projektował witraże, tworzył ilustracje. Zaprojektował i wykonywał polichromie obiektów sakralnych. Tworzył także scenografie dla Teatru Miejskiego w Krakowie. Był poetą, prozaikiem oraz dramaturgiem. Na działalność literacką Włodzimierza Tetmajera składa się kilka tomów utworów prozą oraz tomiki poezji.

Włodzimierz Tetmajer z powodzeniem uprawiał też publicystykę. Był działaczem społecznym i politykiem. Wyróżniała go wyjątkowa umiejętność łączenia różnych grup i środowisk. Upowszechniał wiedzę o historii i sztuce wśród chłopów, a jednocześnie przedstawiał ich kulturę, język i obyczaje krakowskim mieszczanom. Brał udział w rozmowach między piłsudczykami a zwolennikami Dmowskiego i działał w parlamencie wiedeńskim na rzecz Państwa Polskiego składającego się z trzech ziem, z dostępem do morza. Włodzimierz Tetmajer, jeszcze za swojego życia, doczekał się własnej legendy. Jego ślub z córką wiejskiego gospodarza – Anną Mikołajczykówną, wywołał ogromne poruszenie w Krakowie, a zbudowana przez niego chata w podkrakowskich Bronowicach stała się sceną opisanego przez Stanisława Wyspiańskiego „Wesela”.

Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenia w ramach zakończenia Roku Włodzimierza Tetmajera. Szczegółowy program obchodów można znaleźć na stronie Muzeum Krakowa.

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-12-18
Data aktualizacji: 2023-12-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź