Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bezpieczniej na drodze

Na ten moment w Krakowie są trzy: przy ulicach Lublańskiej i Armii Krajowej oraz przy alei Andersa. W tym roku przybędzie ich aż trzynaście, m.in. przy ulicach Kobierzyńskiej, Konopnickiej, Wielickiej i Nowohuckiej. Nowe fotoradary, bo o nich mowa, mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo na drogach w naszym mieście. Aby zniechęcić kierowców do przekraczania prędkości, miasto przygotowało też spot, który dobitnie pokazuje skutki jazdy na pełnym gazie.

Fot. Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych jest nadmierna prędkość. Nieodległe tragiczne wydarzenia na moście Dębnickim przekonują nas, jak ważna jest edukacja w tym obszarze.

Równie istotnym, co edukacja narzędziem w walce z piratami drogowymi, są fotoradary. – Zgodnie z moimi zapowiedziami, w Krakowie w jeszcze większym stopniu zadbamy o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zależy mi na tym, aby poprzez montaż kilkunastu fotoradarów w różnych częściach miasta w zdecydowany sposób ograniczyć przypadki bicia rekordów prędkości i brawurowej jazdy – mówi zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

– Podejmujemy działania, które mają przypominać o zasadach w ruchu drogowym i informować o skutkach ryzykownych zachowań. Zrealizowaliśmy spot edukacyjny o bezpieczeństwie na drodze, który kierujemy przede wszystkim do młodych kierowców. Bohaterowie tego filmu to grupa nastoletnich przyjaciół, którzy świetnie się bawiąc w swoim towarzystwie, zapominają o tym, że podróżują samochodem… Tragiczny finał historii skłania do oczywistych wniosków, że najlepsza impreza to taka, z której wraca się całym i zdrowym – dodaje Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.

Ustalenie potencjalnych lokalizacji nowych fotoradarów było zadaniem zespołu ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu, powołanego zarządzeniem prezydenta Krakowa. Przygotowano trzynaście wstępnych miejsc, w których, po dopełnieniu wszystkich formalności, zostaną zainstalowane fotoradary. Odbędzie się to na koszt miasta, a następie urządzenia zostaną przekazane do użytkowania przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Proponowane lokalizacje fotoradarów to:

  • al. Andersa – przy skrzyżowaniu z ul. Szajnowicza-Iwanowa
  • al. Krasińskiego – rejon posesji nr 4
  • al. Pokoju – rejon posesji nr 27a
  • ul. Botewa – rejon posesji nr 12
  • ul. Conrada – rejon posesji nr 20
  • ul. Grota-Roweckiego – rejon posesji nr 9 i 15
  • ul. Kobierzyńska – rejon posesji nr 100
  • ul. Konopnickiej – rejon posesji nr 82
  • ul. Nowohucka – przy moście Nowohuckim
  • ul. Ptaszyckiego – rejon posesji nr 25
  • ul. Tyniecka – rejon posesji nr 120
  • ul. Wielicka – rejon posesji nr 87a
  • ul. Zakopiańska – rejon posesji nr 200.

Propozycja lokalizacji nowych fotoradarów na terenie miasta Krakowa [prezentacja].

Fotoradary to niejedyny sposób na zmniejszenie liczby wypadków w naszym mieście. Przekształcanie skrzyżowań za pomocą środków organizacji ruchu, dodatkowe oznakowanie i doświetlenie przejść na pieszych, tworzenie wysp azylu, korekty programów sygnalizacji, uspokojenie ruchu na ulicach niższych klas, to inne, na bieżąco podejmowane działania w Krakowie w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

 

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Misiewicz
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-01-04
Data aktualizacji: 2024-03-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź