Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„Energia w gminie” poradnik dotyczący termomodernizacji budynków

Poradnik na temat termomodernizacji budynków dla samorządów zawiera niezbędne informacje pomocne w planowaniu inwestycji w tym zakresie.  Odpowiada m.in.: na pytania: na czym polega termomodernizacja, jakie są aktualnie obowiązujące przepisy prawa w Polsce i Unii Europejskiej dotyczące termomodernizacji budynków, a także gdzie szukać dofinansowania na jej realizację.

Inwestycje w energooszczędne technologie i energię odnawialną to jedna z metod wyeliminowania paliw kopalnych do 2050 roku, który to cel stawia sobie Unia Europejska. Inwestycje będą także wspierać wzrost gospodarczy, pozyskując kapitał i najnowsze technologie oraz tworząc nowe miejsca pracy. 

W przypadku samorządów oszczędności w zużyciu energii znacząco obniżą koszty jego funkcjonowania, przyniosą również korzyści dla środowiska, a ostatecznie poprawią jakość życia mieszkańców – czytamy w podręczniku. Dlatego coraz więcej samorządów kładzie nacisk na efektywne zarządzanie energią i bezpieczeństwo energetyczne przy redukcji emisji zanieczyszczeń.

Co to jest termomodernizacja, co oznacza głęboka a co kompleksowa termomodernizacja, jakie są rodzaje działań termomodernizacyjnych – od wyjaśnienia takich podstawowych pojęć rozpoczynają autorzy. W poradniku można przeczytać o korzyściach, opłacalności, ale również o barierach, które stoją na przeszkodzie w inwestowaniu w rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną.

Z opracowania dowiemy się też jakie zadania nakłada na samorządy gminne Program Ochrony Powietrza dla Małopolski oraz poznamy przepisy prawa dotyczące termomodernizacji. Poradnik to także kompendium wiedzy o aktualnych programach dotacyjnych.

Publikację po raz kolejny opracowało Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Zachęcamy do zapoznania się z nim.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-01-10
Data aktualizacji: 2024-01-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź