Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

XV Dni Komedii dell’Arte

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na XV Dni Komedii dell’Arte, które trwają od 22 lutego do 3 marca. Centralnym wydarzeniem są premierowe pokazy spektaklu „Zan Tempesta”. Oprócz tego w programie znalazły się warsztaty dla uczniów szkół muzycznych, wystawa prac plastycznych, lekcje o komedii dell’arte skierowane do młodzieży oraz opera buffa La Serva Padrona, gościnny spektakl przygotowany przez studentów Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

– Podczas spektakli wystawianych w ramach Krajowej Sceny Komedii dell’Arte – działającej w naszym Teatrze Praska 52 i jedynej takiej w Polsce – widownia często jest wypełniona po brzegi. Stąd wiemy doskonale, że ta nietuzinkowa, XVI-wieczna forma teatralna rodem z Italii ma rzeszę wiernych fanów również w Krakowie. Z największą przyjemnością włączamy się więc po raz kolejny w organizację Dni Komedii dell’Arte licząc, że to wydarzenie nie tylko okaże się prawdziwą teatralną ucztą dla wszystkich, którzy już poznali i pokochali spektakle przygotowywane wedle dell’artowskich prawideł, ale również pozwoli dać się urzec ich fenomenowi wielu nowym widzom – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Kobiety na scenie i niełatwy los artysty

– W tym roku, centralnym elementem Dni Komedii Dell’Arte będą premierowe pokazy spektaklu, który, inaczej niż zazwyczaj, nie będzie komedią dell’arte, lecz sztuką o komedii dell’arte – a mówiąc precyzyjniej, o tworzących ją artystach. „Zan Tempesta” to opowieść ubrana co prawda w kostium historyczny, ale traktująca o kwestiach nietracących na aktualności, bo artyści wciąż borykają się z tymi samymi problemami – czy to natury finansowej, czy też z krytyką ze strony „znawców tematu”. Ważnym elementem tej historii będzie także kwestia kobiet-aktorek. Komedia dell’arte jako pierwsza wprowadziła je na scenę, a ich obecność wzbudzała początkowo wiele emocji – od zachwytu, po agresję – mówi Agnieszka Cianciara-Fröhlich z Fundacji Studio Dono, capocomico Trupy Komedianty, wystawiającej sztukę. – Nie chcąc zdradzać zbyt wiele, dodam tylko, że przygotowując spektakl „Zan Tempesta” sięgnęliśmy do elementów charakterystycznych dla układu teatru elżbietańskiego, mogę więc zagwarantować, że widzowie zostaną wciągnięci w wir akcji już od momentu przekroczenia progu teatralnej sali. A wisienką na torcie będą w pełni rekonstruktorskie kostiumy – nie tylko uszyte ręcznie i wzorowane na strojach z epoki, ale również pozbawione wszelkich nowoczesnych „mechanizmów”, takich jak zamki błyskawiczne, a bazujące wyłącznie na trokach czy guzikach – dodaje.

Spektakl „Zan Tempesta” można oglądać w Teatrze Praska 52 (ul. Praska 52), działającym w strukturach Centrum Kultury Podgórza. Prapremierowy pokaz odbył się 23 lutego. Dzień później odbyła się uroczysta premiera. Sztukę można też zobaczyć 1, 2 i 3 marca – o godz. 19.00. Bilety na spektakl w każdym z tych terminów można kupić online lub osobiście, w kasie Teatru Praska 52.

Opera buffa

Opera buffa również narodziła się we Włoszech w I połowie XVII w. Jej nazwa pochodzi od włoskiego słowa oznaczającego błazna. Początkowo była wykonywana między aktami „właściwej” opery , jako komiczna wstawka z udziałem postaci komedii dell’arte. Z czasem forma ta całkowicie się usamodzielniła. Za pierwszą głośną operę komiczną uznaje się „La Serva Padrona” („Służąca panią”) Giovanniego Battisty Pergolesiego, wystawioną po raz pierwszy w 1733 r. Tę niezwykłą, muzyczną historię niepokornej Serpiny – służącej bogatego i sfrustrowanego Uberta, w ramach XV Dni Komedii dell’Arte przybliżą publiczności studenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wystąpili oni z gościnnym spektaklem – pod tym samym tytułem (w reżyserii Grzegorza Eckerta) 29 lutego.

Lekcje, warsztaty, wystawa

Po ubiegłorocznym sukcesie lekcji teatralnych dla młodzieży szkolnej nie mogło ich zabraknąć również w programie XV Dni Komedii dell’Arte. Zajęcia – łączące opowieść o komedii (jej charakterystycznych elementach, postaciach, konwencji, tajnikach i ciekawostkach) z jednoczesnym odgrywaniem scen oraz etiud – odbyły się 27 lutego.

W planie jest również nowość, czyli warsztaty z komedii dell’arte dla uczniów szkół muzycznych. Zaplanowano łącznie dziewięć takich spotkań (po 1,5 godz.). Odbędą się one w: Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina (ul. Basztowa 6), Szkole Muzycznej I i II Stopnia im. B. Rutkowskiego (ul. Józefińska 10) oraz Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza (os. Centrum E 2). Udział w warsztatach również jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowe informacje na temat rezerwacji miejsc na lekcje teatralne oraz terminów i formy zapisów na warsztaty dla uczniów szkół muzycznych można znaleźć na: dnikomedii.pl.

Przez cały czas trwania XV Dni Komedii dell’Arte w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13, I piętro – korytarz) można oglądać wystawę prac plastycznych autorstwa Emilii Łukasiewicz, poświęconych komedii dell’arte. Wstęp wolny.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-01-30
Data aktualizacji: 2024-03-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź