Centrum Wielokulturowe z nową siedzibą i ofertą dla mieszkańców
1 marca została otwarta nowa siedziba Centrum Wielokulturowego i Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców. Jest to miejsce spotkań i integracji całej wielokulturowej społeczności Krakowa. W budynku na tętniącym życiem Zabłociu zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach kulinarnych, koncertach czy wieczorach zapoznawczych.
Centrum Wielokulturowe działa w Krakowie od trzech lat i po raz kolejny zostanie poprowadzone przez Fundację Internationaler Bund Polska. Fundacja IB Polska jest znana w naszym mieście z działań włączających społeczność i wspierających osoby zagrożone wykluczeniem. Dzięki finansowaniu oraz we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa powstała przestrzeń przyjazna Polakom i mieszkającym w naszym mieście obcokrajowcom. Zarówno tym, którzy szukają pomocy (Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie), ale i tym zainteresowanym integracją czy poznawaniem polskiej kultury (Centrum Wielokulturowe). Wszystko to pod nowym adresem: ul. Zabłocie 20, budynek A, piętro I.
– Kraków jest otwarty na wszystkich mieszkańców, bez względu na ich poglądy polityczne, religijne czy pochodzenie. Obecnie ich znaczącą część stanowią również obcokrajowcy, którzy są przede wszystkim mieszkańcami – ze swoimi potrzebami i problemami. Już od 2016 roku, kiedy przyjęliśmy do realizacji miejski program „Otwarty Kraków” prowadzimy działania nastawione na identyfikację tych potrzeb i rozwiązywanie problemów związanych z funkcjonowaniem we wspólnocie społeczeństwa międzykulturowego. Nasze miasto, które żyje i funkcjonuje, wymaga systematycznych zmian. To będzie przestrzeń, w której mieszkańcy będą mogli o tych zmianach rozmawiać, identyfikować je i wspólnie z nami realizować. Zapraszamy mieszkańców do nowego miejsca, w którym działa Centrum Wielokulturowe w Krakowie oraz Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców. Tutaj nasi mieszkańcy – cudzoziemcy mogą uzyskać informacje w jaki sposób rozwiązać swoje problemy, gdzie uzyskać pomoc, czy spotkać innych członków społeczności. Ale to także miejsce, w której każdy, kto szuka informacji na temat życia w Krakowie, czy miejsc do integracji oraz realizacji projektów społecznych jest mile widziany – powiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.
Piękna przestrzeń powstała dzięki współpracy
Wyposażeniem przestrzeni Centrum Wielokulturowego zajęli się partnerzy Fundacji Internationaler Bund Polska. Pracownicy IKEA Kraków w ramach wolontariatu zaprojektowali i zmontowali kuchnię wraz z jadalnią, w której odbywać będą się śniadania wielokulturowe czy warsztaty kulinarne. IKEA urządziła też kącik dziecięcy i przekazała meble do Punktu Informacji dla Obcokrajowców.
– Od samego początku współpracy sklepu IKEA w Krakowie z Fundacją IB Polska, która rozpoczęła się równo dwa lata temu, mamy poczucie, że kierujemy się tymi samymi wartościami i mówimy jednym językiem. Wierzymy, że równość i różnorodność są siłą napędową rozwoju każdej społeczności, zwłaszcza tej lokalnej. Dlatego chcemy przełamywać krzywdzące stereotypy na temat osób z doświadczeniem uchodźczym czy pochodzących z innych kultur – powiedział Piotr Siwiec, dyrektor regionu IKEA Kraków.
– Cieszymy się, że z inicjatywy Urzędu Miasta Krakowa w stolicy Małopolski powstało miejsce wolne od uprzedzeń, w którym każdy mieszkaniec i mieszkanka, niezależnie od wieku, płci czy narodowości może czuć się komfortowo i bezpiecznie. Jesteśmy dumni, że urządzając przestrzeń Centrum Wielokulturowego, staliśmy się częścią społeczności, którą łączy otwartość na dialog, gotowość do współpracy i chęć poznawania różnych perspektyw – zaznaczył Piotr Siwiec.
Wyposażenie biur pracowników, wsparcie w dostosowaniu przestrzeni – to bardzo ważne aspekty, na które nie zawsze znajdują się finanse – zwłaszcza w NGO. Na szczęście z pomocą przyszła kolejna firma, która wspiera wielokulturowość w Krakowie. Shell Polska przekazała biurka, fotele i szafki do nowej lokalizacji.
– Ogromnie cenimy sobie współpracę z Fundacją IB Polska, gdyż przekłada się ona na realne działania, które mają pozytywny wpływ na społeczność lokalną. To ogromna radość, że meble z naszego krakowskiego biura zyskują nowe życie i stają się częścią tak ważnej inicjatywy jak Centrum Wielokulturowe. W krakowskim oddziale Shell pracuje ponad 900 obcokrajowców z 62 krajów, którzy chętnie korzystają z oferty jaką zapewnia Centrum oraz Punkt Informacyjny – powiedziała Katarzyna Cyran-Solarz, menedżerka ds. korporacyjnych w Shell Polska. – Co szczególnie ważne, Centrum dostępne jest dla wszystkich mieszkańców, tworząc przestrzeń różnorodną i włączającą, a te wartości wpisane są w DNA naszej firmy – dodała.
Centrum Wielokulturowe – drzwi otwarte dla wszystkich mieszkańców
Centrum Wielokulturowe to miejsce dla każdego, niezależnie od pochodzenia, języka, kultury czy wyznania. Jest otwarte dla obcokrajowców, którzy dopiero co przyjechali do Krakowa, dla tych, którzy już się w nim osadzili, jak również dla krakowian i krakowianek, którzy pragną poznać międzynarodową społeczność, dowiedzieć się więcej o innych kulturach i aktywnie budować Kraków jako miasto przyjazne wszystkim.
Misją Centrum jest propagowanie i wzmacnianie wielokulturowości. Od mniejszych projektów, do których można zaliczyć stworzenie wielokulturowej biblioteczki, do której każdy może przynieść książkę opowiadającą o jego kraju, kulturze, tradycjach; po większe, które prowadzone są z sukcesem od dłuższego czasu, takie jak Polish Language Cafe, czyli cotygodniowe luźne spotkania, w trakcie których obcokrajowcy mogą podszkolić swój polski, czy Open Community Evening, tematyczne wieczory zapoznawcze, które służą nawiązywaniu nowych znajomości, networkingowi i wymianie poglądów.
Oprócz tego Centrum realizowało i będzie realizować inne inicjatywy, takie jak spacery wielokulturowe w różnych językach, kursy językowe, wielokulturowe śniadania, warsztaty kulinarne, wydarzenia tematyczne (np. Dzień Niepodległości Albanii).
– Ogromnie cieszymy się, że po ponad trzech latach od stworzenia Centrum Wielokulturowego w Krakowie, w ramach którego działa również Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców, to Centrum w końcu ma swój dom. Ten dom jest różnorodny i wielokulturowy, jak Kraków. Często pachnie tu najrozmaitszymi daniami, słychać najbardziej egzotyczną muzykę czy widać najpiękniejsze uśmiechy. Zapraszamy tutaj każdego, w każdym wieku i z każdego kraju. Wszystkim chcemy mówić „dzień dobry” i uczyć się również ich przywitań. Chcemy być adresem znanym z otwartości oraz wielobarwności. Zapraszamy wszystkich na nasze wydarzenia, spacery, śniadania wielokulturowe, koncerty i całą ofertę, którą przygotowujemy, by nasz krakowski tygiel kulturowy był znany w każdym zakątku świata – powiedziała Maria Wojtacha, dyrektorka Fundacji IB Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie.
Szczególnie istotne dla budowania świadomej społeczności są te wydarzenia, których pomysłodawcami są mieszkańcy Krakowa – wszystkich narodowości. Centrum bardzo chętnie udostępni swoją przestrzeń każdemu, kto chciałby przeprowadzić w niej spotkanie, warsztaty czy innego rodzaju wydarzenia dotyczące wielokulturowości, jeśli spotkanie będzie bezpłatne i otwarte dla innych uczestników.
Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców – nieodłączna część Centrum Wielokulturowego
Punkt realizuje drugie z zadań Centrum, jakim jest wsparcie informacyjne. Tutaj obcokrajowcy dowiedzą się jak np. zalegalizować swój pobyt w Polsce, jak zdobyć obywatelstwo czy pozwolenie o pracę. Poznają również ofertę Krakowa w zakresie kulturowym, edukacyjnym, służby zdrowia, pomocy społecznej i wiele więcej. Co więcej, w Punkcie dostępna jest także bezpłatna pomoc prawnika, wsparcie psychologiczne oraz usługi tłumaczy i asystentów cudzoziemskich.
– W jednym miejscu mieści się nasza działalność pomocowa, doradcza i informacyjna. Udzielamy tutaj wsparcia prawnego, psychologicznego i specjalistycznego, a nasi konsultanci, konsultanci z wielu innych organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele administracji publicznej i rządowej, którzy posiadają ofertę dla obcokrajowców, mogą wspólnie pełnić dyżury, wymieniać się informacjami i przede wszystkim pomagać kompleksowo każdemu, kto tej pomocy potrzebuje – mówi Maria Wojtacha, dyrektorka Fundacji IB Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie.
Aby dialog był płynny i komfortowy dla odbiorców, Centrum Wielokulturowe oraz Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców komunikują się i są dostępne w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.
Nowo otwarta siedziba Centrum znajduje się w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych przy ul. Zabłocie 20, w budynku A, na pierwszym piętrze.
Więcej informacji, jak i kalendarz wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej otwarty.krakow.pl.