Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

8. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Dzisiaj, 17 marca, odbędzie się 8. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego. Forum będzie okazją do wymiany wiedzy oraz doświadczeń m.in. z zakresu medycyny, psychoonkologii, dietetyki czy rehabilitacji. Dla pacjentów i ich bliskich oraz osób, które zawodowo zajmują się pomocą osobom chorującym onkologicznie, przewidziano ponad 30 warsztatów i 10 wykładów. Wśród prelegentów i gości specjalnych znaleźli się m.in. prof. Piotr Wysocki, dr Michał Rusinek, ks. Adam Boniecki, Anna Dymna czy Barbara i Jerzy Stuhrowie.

Powszechność chorób nowotworowych sprawia, że warto wiedzieć, co zrobić w zetknięciu z diagnozą onkologiczną oraz jak pomóc sobie i swoim bliskim. Forum będzie niezwykłą okazją do spotkania pacjentów, ich bliskich, personelu medycznego różnych specjalności, psychologów i terapeutów, studentów, organizacji pozarządowych i instytucji, które praktycznie i aktywnie pomagają osobom chorującym onkologicznie. Wstęp na wykłady
i warsztaty w ramach Forum jest bezpłatny.

Forum rozpocznie się o godzinie 9.00 częścią warsztatową, w ramach której odbędzie się 30 warsztatów dotyczących psychologii, dietetyki, rehabilitacji czy medycyny. Wśród tematów warsztatów pojawią się między innymi zagadnienia dotyczące radzenia sobie z trudnymi emocjami w trakcie i po chorobie, wsparcia, pracy z ciałem i oddechem, zdrowej diety, redukcji poziomu stresu, seksualności, śmierci i odchodzenia czy zagadnienia dotyczące komunikacji na linii lekarz-personel medyczny. Uczestnicy w ramach Forum będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z fizjoterapeutami oraz badania znamion.

Sesję główną, która rozpoczyna się o godz. 12.00 otworzą zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, Wojewoda Małopolski - Krzysztof Jan Klęczar oraz ks. Adam Boniecki. W ramach tej części odbędzie się m.in. rozmowa pt. „Jak dobrze, że jesteś” pomiędzy Anną Dymną a Barbarą i Jerzym Stuhrami, profesor Piotr Wysocki opowie o ewolucji leczenia medycznego, a dr Michał Rusinek o retoryce codziennej.

Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej Stowarzyszenia UNICORN - organizatora wydarzenia.

 – Pomoc psychoonkologiczna, odpowiednia dieta i rehabilitacja są ważnymi elementami terapii onkologicznej. Dziś wiemy dużo o wpływie psychiki na organizm, dlatego chcemy uczyć dbałości o nią również podczas choroby i  leczenia. Wyniki badań naukowych potwierdzają, że sukces w leczeniu może wspierać aktywna postawa chorego. Nastawienie psychiczne wzmaga efekt leczenia medycznego mobilizując układ odpornościowy. Umiejętność zrozumienia własnych emocji, odpowiednie nastawienie, zdrowe myślenie, dobre relacje z bliskimi przyczyniają się do odnowy energii życiowej i  poprawy jakości życia, a to niezwykle ważne w każdym kryzysie życiowym – mówi Danuta Ochał, Prezes Stowarzyszenia Unicorn. - Świat po diagnozie onkologicznej trzeba ułożyć na nowo. Stąd idea Forum jako miejsca spotkania Pacjentów i ich rodzin z Osobami i instytucjami, które mogą im w tym pomóc – dodaje.

Koncert charytatywny

Zwieńczeniem Forum będzie charytatywny koncert Korteza z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Unicorn, z którego dochód będzie przeznaczony na wsparcie osób z doświadczeniem choroby onkologicznej w Centrach Psychoonkologii Unicorn w Krakowie, Warszawie oraz online.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Oliwia Stępień
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-03-15
Data aktualizacji: 2024-03-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź