Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Pora na Juniora” – program parentingowy Centrum Kultury Podgórza

Kiedy i w jaki sposób zaprzyjaźniać najmłodszych z kulturą i sztuką? Jak pomóc rozwijać talenty i pasje kulturalne starszym dzieciom? Gdzie szukać wartościowych propozycji w tym zakresie i na co zwracać uwagę dokonując wyboru? Odpowiedzi na te i inne pytania, związane z włączeniem dzieci w kulturalne życie Krakowa, można znaleźć w internetowym programie parentingowym Centrum Kultury Podgórza „Pora na Juniora”.

Fot. D. Łesyk / archiwum CKP

Program ma charakter videoporadnika. Jest skierowany do rodziców dzieci w wieku od 0 do ok. 12 lat. W każdym odcinku zaproszony gość, w rozmowie z prowadzącą, przybliża widzom wybrany temat, a ujęcia ze studia przeplatane są fragmentami nagrań z omawianych zajęć, wydarzeń, czy innych kulturalnych aktywności – oferowanych przez jednostki CKP. Cykl ten skupia się na dwóch wybranych dziedzinach kultury i sztuki – teatrze oraz muzyce. Cztery zrealizowane odcinki są poświęcone kolejno: teatrowi familijnemu, teatrowi dla Najnajów, a także zajęciom umuzykalniającym i koncertom gordonowskim oraz nauce gry na instrumentach. Wszystkie można obejrzeć na kanale Centrum Kultury Podgórza w serwisie YouTube.

Mamo, tato chodźmy razem do teatru! – Agnieszka Cianciara-Fröhlich, teatrolożka, reżyserka i aktorka współpracująca z Teatrem Praska 52 (działającym w strukturach Centrum Kultury Podgórza) opowiada o fenomenie teatru familijnego.

Bobasy na widowni, czyli o teatrze dla Najnajów – Marta i Cezary Skroccy, twórcy Teatru Chrząszcz w Trzcinie, wystawiający swoje spektakle dla dzieci m.in. na scenie CKP – fortu Borek, opowiadają o teatrze dla Najnajów – czyli widzów naj-najmłodszych: od kilkumiesięcznych bobasów, przez żłobkowiczów, po przedszkolaki z początkowych grup, wraz z ich opiekunami.

Nigdy nie jest za wcześnie na kontakt z muzyką! – trzeci odcinek jest zaproszeniem do odkrywania świata dźwięków, rytmu i melodii. Monika Madej, prowadząca zajęcia umuzykalniające dla maluszków (organizowane m.in. w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza), opowiada o „gordonkach” i koncertach gordonowskich, dedykowanych najmłodszym wraz z ich rodzicami lub opiekunami.

Najważniejsza jest radość z muzykowania – Ula Bienia, z wykształcenia skrzypaczka i dziennikarka, czynny muzyk i prezeska Orkiestry Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, a także instruktorka gry na skrzypcach w filiach Centrum Kultury Podgórza – forcie Borek oraz Klubie Płaszów, opowiada o nauce gry na instrumentach.

20 jednostek i pełen wachlarz zajęć i wydarzeń

Centrum Kultury Podgórza jest miejską instytucją kultury. Tworzy je siedziba główna (przy ul. Sokolskiej 13) i 19 filii, w tym większe placówki, takie jak: Centrum Sztyki Współczesnej Solvay, Dwór Czeczów, Fort Borek, Ośrodek Ruczaj i Teatr Praska 52 oraz mniejsze, osiedlowe ośrodki kultury – kluby: Aleksandry, Iskierka, Kostrze, Piaskownica, Przewóz, Płaszów, Rybitwy, Skotniki, Soboniowice, Swoszowice, Tyniec, Wola Duchacka, Wróblowice oraz Zbydniowice. Wszystkie jednostki są zlokalizowane w prawobrzeżnej części Krakowa, na terenie historycznej dzielnicy Podgórze (obecnie obszar obejmujący dzielnice od VIII Dębniki do XIII Podgórze). Każda z nich ma w swojej ofercie cały wachlarz zajęć i warsztatów (od muzycznych, tanecznych plastycznych i rękodzielniczych, przez teatralne i edukacyjne po rekreacyjne) skierowanych m.in. do dzieci w różnym wieku oraz wydarzeń i aktywności kulturalnych, organizowanych właśnie z myślą o najmłodszych.

Szczegóły są dostępne na stronie internetowej ckpodgorza.pl. Korzystając z dostępnych filtrów wyszukiwania (m.in. według grupy wiekowej, rodzaju wydarzenia/tematyki zajęć czy lokalizacji, w której się odbywają), łatwo i szybko można znaleźć ciekawe propozycje dla swoich pociech.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-03-27
Data aktualizacji: 2024-04-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź